28/01/2023
Zita Group 8 13 7 17 - 45 -
Gran Camaria 8 17 17 10 - 52 -

Ξεκίνησε την απόσβεση ο Σγουρίδης!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τα Gran Camaria στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισε την Zita Group με 45-52 στο κλειστό του ΣΕΦ, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Σγουρίδη που σταμάτησε στους 24 πόντους!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Gran Camaria στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Σγουρίδη και καλάθι του Λαγουρού, προηγούνταν με 2-8, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου ο Χίμα πήρε μπρος και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 8-8!

Στην δεύτερη περίοδο ο Σγουρίδης συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό και με 6 δικούς του πόντους, 5 του Λαγουρού και 4 του Χρυσίνα, έδωσαν αέρα 10 πόντων στους φιλοξενούμενους, 15-25, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους για την Zita Group βρήκαν στόχο οι Ζήκουλης, Παπαπέτρου και Κούρτης, μειώνοντας έτσι στους 4, 21-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αθανασίου έσφιξε την άμυνά της και με 8 πόντους του Σγουρίδη, 5 του Τσακανίκα και 4 του Χρυσίνα, ξέφυγε στους 14, 28-42. Δεν μπόρεσε η παρέα του Ζήκουλη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Χίμα και το καλάθι του Μπερδαλή. Σκορ τρίτης περιόδου 28-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κίτρινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Σγουρίδη, Λαγουρό, Μαρίνο και Σακελλαρίου. έφτασαν εύκολα στη νίκη με 45-52! Για την Zita Group στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ξεχώρισαν οι Χίμα, Κούρτης, Μπερδαλής και Σκούμας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 12/44 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 1 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 24/58 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Zita Group ο Χίμα με 29 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/12 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τα Gran Camaria ο Σγουρίδης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 12/21 δίποντα, ενώ πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Zita Group (Ζήκουλης): Τσουπάκης, Παπαπέτρου 2, Μπερδαλής 3, Σκούμας 5, Κούρτης 4, Ζήκουλης 2, Χίμα 29 (6)

Gran Camaria (Αθανασίου): Σακελλαρίου 2, Τσακανίκας 7, Σγουρίδης 24, Αθανασίου, Μαρίνος 2, Λαγουρός 9, Χρυσίνας 8

Τι μας άρεσε: Οι εμφανίσεις των Σγουρίδη και Χίμα!