20/10/2021
Πι Stoli α 14 10 9 9 - 42 -
Somalia Pirates 19 12 6 11 - 48 -

Ξεκίνησε το Πειρατικό!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Σομαλοί Πειρατές κέρδισαν τα ΠιStoliΑ με 42-48 στο κλειστό του Κολωνού, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο όμιλο της Master League!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Σομαλούς Πειρατές να προηγούνται με 14-19, χάρη σε 4 πόντους του Παπαηλιού και τρίποντα των Ρεγκούζα, Κολαξή και Νικολουζάκη. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Βούλγαρης (6π), Ιατρίδης (4π) και Κεφαλιανός (4π).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βελιβασάκη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της, βρέθηκε στο +9 και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 24-31, έπειτα από τρίποντο του Κολαξή και έμμεσο τρίποντο του Παπαηλιού. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο τα ΠιStoliA, με τους Λαδά και Κεφαλιανό να βάζουν από ένα τριποντάκι και τους Βούλγαρη – Ντάσκαρη να ευστοχούν μέσα από το ζωγραφιστό.

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντο του Δημήτρη Παπαδιονυσίου και δίποντα των Ντάσκαρη, Ιατρίδη και Κεφαλιανού, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4, 33-37. Τους Σομαλούς Πειρατές διατήρησαν σε θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Παπαηλιού και Μαυράκης με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειρατές άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Ρεγκούζα και Παπαηλιού, έφτασαν στη μεγάλη και δύσκολη νίκη με 42-48. Δεν μπόρεσε η παρέα του Λιόλιου να γυρίσει το παιχνίδι, παρά τους 5 πόντους που σημείωσε ο Λαδάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/5 βολές, 17/43 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 13/30 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα ΠιStoliA ο Ιατρίδης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Σομαλών Πειρατών ο Παπαηλιού με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

ΠιStoliA (Λιόλιος): Κοτσακάς, Ντάσκαρης 4, Γιαννουλάκης, Λιόλιος, Παπαδιονυσίου Χ., Παπαδιονυσίου Δ. 3 (1), Βούλγαρης 8, Κεφαλιανός 13 (1), Λαδάς 8 (2), Ιατρίδης 6

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 16 (1), Στραβοπιεράκος 2, Μαυράκης 4, Ρεγκούζας 9 (2), Σωτηρόπουλος, Κολαξής 6 (2), Νικολουζάκης 5 (1), Ντούλης 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!