28/03/2024
Antilalos BC 24 13 21 18 - 76 -
War Gamers 13 13 11 26 - 63 -

Ξεκίνησε καλά και αυτό έφτανε για τον Αντίλαλο!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs, η οποία σημαίνει και παρουσία στο Final 4 της Elite by Betsson έκανε ο Αντίλαλος, καθώς με ένα δυνατό ξεκίνημα και με άψογη διαχείριση του αγώνα στη συνέχεια, έκανε το 1-0 απέναντι στους War Gamers, με σκορ 76-63.

Ο Κουλούρης... κουμπώνει άψογα με τον Μερκεβίτσιους, αυτό το διαπιστώσαμε όλη τη χρονιά, το ξέραμε και το βράδυ της Πέμπτης το είδαμε ακόμη μια φορά! Αυτό που έκανε ο Ανδρέας ο Θεοδώρου είναι να αφήσει το... ταλέντο του να βγει στην επιφάνεια, εκτέλεσε από μέση και μακρινή απόσταση, καθώς στο ξεκίνημα τουλάχιστον, η άμυνα των "Πολεμιστών" δεν μπορούσε να τον περιορίσει. Από την άλλη, ο Πέτρος ο Ρίπης με φοβερές ενέργειες και ο Διαμαντής με όπλο την... εμπειρία, κράτησαν τη διαφορά κοντά σε διψήφιο, με τον Γιαννακόπουλο να μπαίνει για την παρέα του Ζαμπέτα προς το τέλος, γράφοντας το 24-13. Ο Σκλαβενίτης μπήκε και έδωσε αυτό που έλειπε από τους φιλοξενούμενους.. Λύσεις στο επιθετικό μισό και hustle στο πίσω μέρος του παρκέ. Ο Άγις Σταυρόπουλος έδωσε μεγάλες μάχες με τον Μερκεβίτσιους, ο Αβραμίδης είχε το coast to coast στο... μενού του, με τον Αντίλαλο να κολλάει επιθετικά, τη διαφορά να μαζεύεται και την άμυνά των "ερυθρόλευκων" να στραγγαλίζει την παρέα του Ζαμπέτα. Όπως όμως και στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν καλό... finish, με τον Λιθουανό να μπαίνει σε cheat code και να γράφει το 37-26 για ημίχρονο.

Ίδια συνταγή, ίδιο στυλ παιχνιδιού και ίδια... κατάσταση για τον Μερκεβιτσιους, καθώς ναι μεν η γραμμή ψηλών των War προσπάθησε να τον περιορίσει, δεν τα καταφέρνει όμως. Ο Σκλαβενίτης έβαλε στο παρκέ τον Μακρινό για να ανακατέψει την τράπουλα, αυτός ήταν άστοχος και η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει, με τον Καραγιάννη να είναι για άλλο ένα παιχνίδι όλα τα... λεφτά, καθώς βοηθούσε σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 58-37. Η... ψυχή των War Gamers είναι γνωστή στα δρώμενα της διοργάνωσης, τα έδωσαν όλα, μείωσαν αλλά ήταν αδύνατο να γίνει η πλήρης ανατροπή, καθώς η κούραση έκανε τη εμφάνισή της, παράλληλα οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Θεοδώρου το... κλείδωσαν, με το τελικό σκορ να γράφει 76-63 και πλέον τη Δευτέρα να περιμένουμε δεύτερο... καυτό ματς, με τους War να καλούνται να απαντήσουν!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Μερκεβίτσιους με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αντώνης Αβραμίδης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα λάθος.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Κουλούρης 4, Αλεξίου 8, Μάινας, Καραγιάννης 5, Μαργώνης 2, Ζαμπέτας 9, Γιαννακόπουλος 6, Μερκεβίτσιους 18, Θεοδώρου 24, Γκολές.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Μπερδεμπές 3, Διαμαντής 8, Μέμεζας, Σταυρόπουλος 9, Σκλαβενίτης 2, Ρίπης 16, Αβραμίδης 22, Μακρινός 3, Βασιλόπουλος.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!