29/06/2024
The Roots 4 8 17 16 - 45 -
Drunk Team 20 11 20 19 - 70 -

Ξεκινούν τα καλά για την Drunk Team!

Την πρώτη θέση του έβδομου ομίλου της Summer Development League κατέλαβε η Drunk Team, καθώς για την τελευταία αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους 5 Roots με 45-70 στο Basketaki Arena!

Από πολύ νωρίς η Drunk Team απλοποίησε τα πράγματα, καθώς με τρία τρίποντα του Κανιά, 4 πόντους του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Παπαβασιλείου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 4-20. Ο Κατσουράνης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες "αποφάσισαν" να μετατρέψουν το παιχνίδι ως μια καλή προπόνηση εν όψη των playoff, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας και με 6 πόντους του Τσούρτη και τρίποντο του Μήτσικα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 12-31. Ο Γουρνέλος με 4 πόντους και οι Ζαμπάρας - Κατσουράνης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Roots στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Παπαβασιλείου, δύο του Κανιά και ένα του Μουλαρογιάννη, οι "Μπυρόβιοι" ξέφυγαν στους 30, 16-46. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 7 νέους πόντους του Κατσουράνη και βοήθειες των Αργυράκη - Γουρνέλου, μείωσαν στους 22, 29-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Drunk Team να επικρατεί με 45-70, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μουλαρογιάννη, Παπαβασιλείου και Τσούρτη. Για τους Roots στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σοκολάκης, Ζαμπάρας και Κατσουράνης.

Πολυτιμότερος των Roots ο Κατσουράνης με 23 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 10/19 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP της Drunk Team ο Τσούρτης με 12 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Roots (Σοκολάκης): Κατσουράνης 23, Σοκολάκης 6, Ζαμπάρας 4, Αργυράκης 4, Γουρνέλος 8

Drunk Team (Σταυρόπουλος): Τσούρτης 12, Βιτάλης 2, Κανιάς 15 (5), Μήτσικας 5 (1), Παπαβασιλείου 19 (6), Μουλαρογιάννης 11 (3), Σταυρόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο παιχνίδι των δύο ομάδων!