26/09/2024
Street Elite 7 29 25 16 - 77 -
Big Babes 18 12 21 12 - 63 -

Ξεμούδιασαν και νίκησαν οι Street Elite

Χρειάστηκαν να βρουν ρυθμό και το έκαναν οι Street Elite προκειμένου να κερδίσουν τους Big Babes με 77-63. Στην 1η περίοδο η ομάδα των Big Babes πήρε τεράστια βοήθεια από την άμυνά της και είχε το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου. Δέχτηκε μόλις 7 πόντους και με καλές επιθέσεις έκλεισε μπροστά με 7-18.

Στην 2η περίοδο ήρθε η αντεπίθεση που έφερε έναν "αλήτικο" αέρα στο γήπεδο. Οι Street Elite δεν κατάφεραν απλά να γυρίσουν το σκορ αλλά παράλληλα ανέβασαν κατά πολύ τη διαφορά τους. Εξαιρετική άμυνα και σφοδρή επίθεση συντέλεσαν την εικόνα των Street Elite στο δεκάλεπτο, του οποίου το τέλος του βρήκε μπροστά με 35-30.

Η 3η περίοδος ήταν ξεκάθαρα η πιο αποτελεσματική και για τις δύο ομάδες. Ένα γρήγορο μπάσκετ με πολλούς πόντους δεν άφησε κανέναν (τηλε)θεατή με παράπονο. Στο τέλος της οι Street Elite είχαν το προβάδισμα με 61-51.

Στην 4η περίοδο οι Street Elite έκαναν συντήρηση της κατάστασης και αύξησαν ελαφρώς το προβάδισμα τους. Αμφότερες οι ομάδες είχαν πολύ καλή αμυντική εικόνα αλλά ο νικήτης είχε καθοριστεί. Τελικό σκορ 77-63 υπέρ των Street Elite και πρώτη νίκη στη φετινή Elite.

Novibet MVP ανακυρήχθηκε ο Θανάσης Τέντσος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Από την πλευρά των Big Babes διακρίθηκε ο Πάρις Παουλεάνου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Street Elite: Καπίδης 0, Καριοφύλλης 10, Κατάκης 0, Κεραμίδας 22 (2), Πατίκας Δ. 14 (1), Πατίκας Γ. 12 (2), Τάσσιος 4, Τέντσος 15 (3)

Big Babes:Δατσέρης 3 (1), Μπούζης 3 (1), Παϊτάρης 9 (1), Παουλεάνου 20 (3), Παπαδόπουλος 8 (1), Παπακυριακίδης 6, Σουβατζόγλου 14 (3), Τερζίδης 0