26/06/2021
Iron Maidan 13 17 13 25 - 68 -
Space Jam 8 4 6 9 - 29 -

«Ξεμούδιασμα» για τους Iron Maidan!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Summer League της Development οι Iron Maidan που επιβλήθηκαν εύκολα της Space Jam με 68-29 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες μπήκαν μουδιασμένες και νευρικές. Το σκορ έμεινε αρκετά χαμηλά, με τους Maidan να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 13-8, με τον Χρήστο Γόντικα να κάνει σπουδαία πράγματα στο παρκέ. Για την Space Jam, Πέτσας και Γιακουμής συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Iron Maidan ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και άρχισαν να στοχεύουν ολοένα και περισσότερο στους ψηλούς τους. Αυτή η κατάσταση ήταν ευνοϊκή για τους «λευκούς» και έτρεξαν ένα επιμέρους 17-4 σερί πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο συν 18, 30-12. 5 πόντους σημείωσε ο Φωτεινάκης για τους Maidan, ενώ για την Space Jam που βρήκε σκορ μετά από 9 λεπτά στην περίοδο, 4 πόντους έβαλε ο Χατζόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου με την ομάδα του Μαρινάκη να συνεχίζει να ελέγχει απόλυτα το ματς. Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά τους στους 25, 43-18. Παληγιάννης από την μία με 5 πόντους και Χατζόπουλος από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με τον νικητή να έχει κριθεί οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο χαλαρά δοκιμάζοντας πράγματα ενόψει της συνέχειας του Summer League. Ο Γόντικας συνέχισε να ελέγχει τις δύο ρακέτες, ενώ για την Space Jam ο Μαυροσκότης στο φινάλε σημείωσε 5 πόντους.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Χρήστος Γόντικας με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χατζόπουλος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 30/81 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, η Space Jam είχε 13/71 εντός πεδιάς, 1/20 τρίποντα και 2/2 βολές. Πήρε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα κι έκανε 10 λάθη.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 11, Ζηρίνης 12, Μαρινάκης 11, Γόντικας 13, Κόντης 12, Φωτεινάκης 7, Δέλλιος 2.

Space Jam (Μαυροσκότης): Μπενετάτος 2, Γιακουμής 2, Μαυροσκότης 5, Χατζόπουλος 10, Πέτσας 8, Κολέογλου 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και καθόλου εντάσεις!