24/09/2019
Πι Stoli α 20 23 7 10 - 60 -
Melisses BC 8 9 10 4 - 31 -

Ξεμπούκωσαν τα Πι Stoli A!

Για την δεύτερη αγωνιστική του 12ου ομίλου του Basketaki cup συναντήθηκαν την Κυριακή το βράδυ στην Ανθούσα τα Πι stoli A με τις Melisses έχοντας αμφότεροι γνωρίσει την ήττα στις πρώτες τους αναμετρήσεις.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξ’ αρχής ποιος θα είναι το “αφεντικό” του αγώνα με τον Λιόλιο σεληνιασμένο να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ με 15π. σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο ! Προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά (14-4) και με βόμβα τριών πόντων του..πρωταγωνιστή έφτασαν στο +12 (20-8).

Ο ξέφρενος ρυθμός των “Πιstolero” δεν σταμάτησε ούτε στη δεύτερη περίοδο με τον Ιωαννίδη να παίρνει την μπαγκέτα και να τρέχει το γήπεδο εξίσου αποτελεσματικά την ώρα που οι Μέλισσες παρά τα ύψη απειλούσαν περιστασιακά από την περίμετρο με τους Πάτση, τους Μπουγιούκους και τον Παπαδιά, την ώρα που οι αντίπαλοι τους έβρισκαν σκορ από όλη την αποστολή, διευρύνοντας περαιτέρω την απόσταση στο +26 (43-17).

Λίγο καλύτερα μπήκαν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με τον Μαυρεδάκη ενώ και στην άμυνα κράτησαν τα Πι Stoli A μόλις στους 7 πόντους σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν περισσότερο αυτή την αφλογιστία τους με τη διαφορά να παραμένει πέραν των 20 πόντων (50-27).

Στην τελευταία περίοδο κυριάρχησε το χαλαρό κι ελεύθερο μπάσκετ, ο ρυθμός έπεσε , με τον Ιωαννίδη και τον Κεφαλιανό να σκοράρουν την ώρα που η κούραση και η απογοήτευση είχε κυριεύσει τις Μέλισσες, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το χαρακτηριστικό 60-31.

Η ομαδική στατιστική είναι καθαρή απεικόνιση της αγωνιστικής εικόνας και  μιλά εύγλωττα για την υπεροχή της παρέας του Παπαδιονυσίου. 51-26% στα δίποντα, 23-5% στα τρίποντα, 73 -18% στις βολές, πολλά παραπάνω “σκουπίδια” (50-33), τετραπλάσια δημιουργία (12-3 ασίστ), υστερώντας μόνο σε κλεψίματα (7-10) και συνάμα στα λάθη (19-16) ενώ συντριπτική ήταν κι η διαφορά στο efficiency (76-0) !

Mvp για τους νικητές ο Γιώργος Λιόλιος με πληθωρική παρουσία (24π., 3 ασ.), με συμπαραστάτη τον Ρωμανό Ιωαννίδη (15π., 5 ριμπ.) δίχως να υστερήσει κάνεις ! Καλύτερος των αντιπάλων τους ο center Ορφέας Μαυρεδάκης (8π., 13 ριμπ.)

Πι Stoli A (Παπαδιονυσίου Χ.) : Ντάσκαρης 8(7 ριμπ.), Ιωαννίδης 15(1), Γραικούσης 4 (13 ριμπ.), Λιόλιος 24(3), Βούλγαρης 2 (8 ριμπ.,2κοψ.), Κεφαλιανός 4, Λιανάς 3(1), Λαδάς

Melisses (Κουκουλάς) : Χριστόπουλος 4, Παπαδιάς 4, Μαυρεδάκης 8, Μπουγιούκος Σ. 4, Καψιώχας 2, Πάτσης 6, Μπουγιούκος Α. 3(1),Τιγκιράκης

Τι μας άρεσε : Η ταχύτητα και η μεταμόρφωση των γηπεδούχων σε σχέση με την 1η αγωνιστική

Τι δεν μας άρεσε : Το 1/19 τρίποντα και η χαμηλή παραγωγή σε σκορ και τελικές πάσες των Μελισσών που πρέπει να πάρουν όσο χρόνο απαιτείται για να δέσουν ως νέα ομάδα.