29/01/2023
The Roots 14 4 11 18 4 51 -
Undrafted 12 13 11 11 10 57 -

Ξεπέρασαν Roots και απουσίες οι Undrafted!

Επιστροφή στις νίκες για τους Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισαν στην παράταση τους εφτάψυχους Roots με 51-57 στο Athens Sports Hall!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Roots, καθώς με 4 πόντους του Λουλουργά και τρίποντα των Σοκολάκη - Λαγωνικάκου, προηγήθηκαν με 14-12. Το δίδυμο Δημήτρη Αγρογιάννη - Φίλιππου Κόντου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Undrafted έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Φιλίππου Κόντου και τρίποντο του  Χρήστου Ματεντζόγλου, προσπέρασαν με 16-23. Το σκορ του πρώτου μέρους, 18-25, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ζαμπάρας, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Φιλιππής.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 συνεχόμενους πόντους του Κώστα Ματεντζόγλου, 3 του Δημήτρη Αγρογιάννη και καλάθι του Νίκου Παπαγεωργίου, το συγκρότημα του Θωμά Αγρογιάννη διατήρησε το τιμόνι στα χέρια του με 29-36. Τους Roots κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Σοκολάκης και Φιλιππής με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 29-36!

Με 4 πόντους του Κώστα Ματεντζόγλου στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι Undrafted έδειχναν να κλειδώνουν τη, όταν ξέφυγαν στους 12, 29-41! Οι Roots, όμως, δεν τα παράτησαν και με 7  πόντους του Λουλουργά, 4 του Λαγωνικάκου και 3 του Καραγεώργου, προσπέρασαν με 47-45, 1:00 για την λήξη. Στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων ο Δημήτρης Αγρογιάννης ευστόχησε σε δύο βολές και έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 47-47!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Undrafted ήταν πιο ψύχραιμοι και με μεγάλα σουτ των Παναγόπουλου, Μπάμπη Κόντου και Κώστα Ματεντζόγλου, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 51-57. Για τους Roots στην παράταση βρήκαν στόχο οι Φιλιππής και Καραγεώργος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 13/46 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/28 βολές, 17/52 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Undrafted ο Κώστας Ματεντζόγλου με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 7/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Roots (Ανδραβίζος): Αργυράκης 2, Σοκολάκης 7 (2), Καραγεώργος 8, Ζαμπάρας 2, Λαγωνικάκος 10 (2λ, Λουλουργάς 11 (2λ, Παντελάτος 2, Φιλιππής 9, Μπακάλης

Undrafted (Αγρογιάννης Θ.): Κόντος Φ. 12, Αγρογιάννης Δ. 9, Κόντος Μ. 6 (1), Ματεντζόγλου Χ. 3 (1), Ματεντζόγλου Κ. 16, Παναγόπουλος 5 (1), Πανταζής, Παπαγεωργίου Λ., Παπαγεωργίου Ν. 6, Υφαντής

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Roots στο τελευταίο δεκάλεπτο!