15/10/2024
Porto Salonico 13 19 17 13 - 62 -
Leathal Pistols 24 14 16 17 - 71 -

Ξεπέρασαν το εμπόδιο οι Leathal Pistols!

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-13 υπέρ των Leathal Pistols, χάρη στις εξαιρετικές επιδόσεις των Βογιατζή και Μαρκόπουλου. Οι δύο αυτοί παίκτες συνδύασαν αποτελεσματικά την επίθεση με καλή αμυντική δουλειά, περιορίζοντας τις προσπάθειες των Porto Salonico να απαντήσουν με καλάθια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Porto Salonico αντέδρασαν και βελτίωσαν την απόδοσή τους, με πρωταγωνιστές τους Γράντα και Αστεριάδη. Αυξάνοντας την πίεση στην άμυνα και βρίσκοντας πιο ορθολογικές λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους έξι πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 38-32 υπέρ των Leathal Pistols. Οι Leathal Pistols, παρά τη μείωση της διαφοράς, διατήρησαν το προβάδισμα, με τον Γιαχανατζή Ανδρόνικο να παίζει καθοριστικό ρόλο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται σε δυναμικές φάσεις. Οι Porto Salonico συνέχισαν να πιέζουν, φέρνοντας το σκορ στους πέντε πόντους διαφορά (54-49), με τον Γράντα να ξεχωρίζει στην επίθεση και τον Αστεριάδη να προσφέρει σημαντικές λύσεις σε άμυνα και ριμπάουντ. Οι Leathal Pistols, όμως, παρά την πίεση, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα χάρη στη σταθερή απόδοση του Μαρκόπουλου και του Βογιατζή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Leathal Pistols κατάφεραν να επιβάλουν ξανά τον ρυθμό τους και να αποσπάσουν μια σημαντική διαφορά, κερδίζοντας τελικά με σκορ 71-62. Παρά την έντονη προσπάθεια των Porto Salonico να γυρίσουν το παιχνίδι, οι Leathal Pistols ήταν πιο σταθεροί στο τέλος, με τους Βογιατζή, Μαρκόπουλο και Γιαχανατζή Ανδρόνικο να συνεισφέρουν καθοριστικά σε άμυνα και επίθεση, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα τους.

Ο τίτλος του MVP Πέρασε στα χέρια του Δημήτρη Βογιατζή ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Porto Salonico είναι ο Αστεριος Αστεριαδης που έβαλε 26 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ.

Porto Salonico: Κολάρης , Γκιουλέκας , Δερμεντζίδης 4 , Δαλέσης , Γράντας 15 , Πεντουσης 9 , Λιάτσης 2 , Ταμπάρης , Τζήμας 2 , Δαλεσης 4 , Ζιούτας , Αστεριαδης 26 (6)

Leathal Pistols: Μιχέλης 5 , Γιαχανατζής Β. 3 (1) , Καραγκιαούρης 5 , Ευαγγελιδης , Βογιατζής 19 (1) , Μαρκόπουλος 12 (4) , Μαυρίδης , Μπίσκας 13 (1) , Αρουχ 2 , Γιαχανατζής Α. 12 (2)