23/03/2023
Hood BC 15 15 25 26 - 81 -
Reload 15 24 12 21 - 72 -

Ξέρει από Final Four η Hood!

Το βραδάκι της Πέμπτης 23 Μαρτίου στο Athens Sports Hall, στον προημιτελικό του Basketaki Cup και σε ένα εκπληκτικό σε ρυθμό και διακύμανση παιχνίδι, η Hood του Στέργιου Πατσάκα, γνωρίζοντας από Final Four, κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στην Reload του Κώστα Περιβολάρη με 81 – 72 και θα διασταυρωθεί σε μονό παιχνίδι την επόμενη Πέμπτη, με τους West Kings του Δημήτρη Μαρφαντά.

Αναμενόμενα γρήγορο ρυθμό και όμορφες φάσεις είχανε στην πρώτη περίοδο, με την κάθε ομάδα να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της και το σκορ να είναι τελικά ισόπαλο 15 – 15. Ο Χανιώτης με 7 πόντους, τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Ηοοd, ενώ ο Σωτηρόπουλος ήταν το πρώτο βιολί της Reload με 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Περιβολάρη ήταν ασταμάτητη στην επίθεση, με τον Ορέστη να πυροβολεί από την περιφέρεια με δύο τρίποντα, τον Πανταζή(6) να μην έχει αντίπαλο μέσα στην ρακέτα και τον Τριχιά να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5 πόντους, για το 30-39 του πρώτου ημιχρόνου.Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Πατσάκα έμεινε σταθερό στην επίθεση, με μπροστάρη τον Χανιώτη με 5 πόντους και τον Milicevic να ακολουθεί με 5, αλλά έμπαζε στην άμυνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με - 9.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην τρίτη περίοδο, με την Hood να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και με τον Σαρρή μεγάλο πρωταγωνιστή με 11 πόντους και δυάδα φωτιά τους Θεοδώρου(5),Χανιώτη(5), γύρισε τούμπα το ματς και προσπέρασε 55 – 51. Στην αντίπερα όχθη, η Reload είχε φοβερό στατιστικό με έξι διαφορετικούς παίχτες να βάζουν από 2 πόντους, ήταν όμως κατώτερη των περιστάσεων και κυνηγούσε το σκορ.

Η Hood είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, με Σαρρή και Θεοδώρου να εκτελούν από την περιφέρεια, όμως η Reload με το δίδυμο Πανταζή-Λουφόπουλο να παίρνουν την μπαγκέτα με 7 και 4 πόντους αντίστοιχα, έφερε το παιχνίδι στα ίσια(66-66). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Hood φάνηκε να έχει περισσότερες λύσεις και καθαρότερο μυαλό στην επίθεση, με κομβικό τον Milicevic με 4 πόντους και του Σιφναίου – Σαρρή να ακολουθούν με 3, φτάνοντας στην νίκη – πρόκριση με 81 – 72.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Χανιώτης με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πανταζής με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Hood είχε 19 / 41 δίποντα , 9 / 23 τρίποντα, 16 / 29 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ , μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη. Η Reload είχε 24 / 49 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 12 / 17 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ , έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Milicevic 8, Θεοδώρου 5, Λαύκας 7(8ρ.), Μασουράκης 2, Πετράκος 4, Σαρρής 19, Σιφναίος 12, Χανιώτης 24(9ρ.)

Reload(Περιβολάρης): Γουρνάς 2, Δρακάκης 4, Καραγκούνης, Λουφόπουλός 13(7ρ.), Τριχιάς 8, Πανταζής 19(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό παιχνίδι, από δύο φύση γρήγορες και επιθετικές ομάδες, με τον νικητή να κρίνετε στο τελευταίο πεντάλεπτο.