17/02/2023
Τα Βουνά Ath 6 4 4 5 - 19 -
Powerpuff Boys 20 7 17 22 - 66 -

«Ξέσπασαν» στα Βουνά οι Powerpuff Boys!

Σαν «σίφουνας» πέρασαν από τα Βουνά οι Powerpuff Boys, οι οποίοι το βράδυ της Παρασκευής 17 Φεβρουαρίου εμφανίστηκαν με… άγριες διαθέσεις και «καθάρισαν» με 19-66. Οι Powerpuff Boys έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, έτρεχαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι επέστρεψαν στις νίκες με το ρεκόρ τους να φτάνει στο 8-11. Από την άλλη τα Βουνά δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους, ήταν πάρα πολύ άστοχα και έτσι μοιραία γνώρισαν την 19η ήττα τους (0-19).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους από το ξεκίνημα, μιας και η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο με το σκορ να γράφει 2-13. Οι Powerpuff Boys ήταν δραστήριοι στο παρκέ, μοίραζαν τάπες και είχαν αυτοπεποίθηση, με τους Σταμπουλτζίδη και Σταυριανό να κάνουν το 6-18. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Αθανασόπουλου ο οποίος διαμόρφωσε το 6-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα των Βουνών εξακολουθούσε να είναι πολύ κακή, με τον Δικαίο να είναι ο μόνος που έδωσε κάποιες λύσεις στην επίθεση. Διάκου, Σταμπουλτζίδης και Ραουάτ «μίλησαν» από την πλευρά των φιλοξενούμενων, σε ένα δεκάλεπτο που δεν ήταν και το πιο παραγωγικό και το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 10-27.

Οι Powerpuff Boys δεν έριξαν ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Σταυριανός ανέβασε την διαφορά στο +23 (10-33). Τα Βουνά δεν έλεγαν να «σηκώσουν κεφάλι», ενώ ο Σταυριανός έκανε τα… δικά του και το σκορ δεν άργησε να φτάσει στο 14-42. Η διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχε φτάσει στο +30, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 14-44.

Με το σκορ να έχει πλέον ξεφύγει, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον μία τυπική διαδικασία. Και ενώ πολλοί θα περίμεναν οι Powerpuff Boys να κατεβάσουν τον ρυθμό τους, εκείνοι συνέχιζαν το… βιολί τους. Δυνατή άμυνα και «χτύπημα» στον αιφνιδιασμό ήταν το παιχνίδι των φιλοξενούμενων και έτσι το σκορ έφτασε στο 19-59. Παπαΐωάννου, Ραουάτ και Αθανασόπουλος διαμόρφωσαν το τελικό 19-66 που έδωσε στους Powerpuff Boys το 8ο ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός ο οποίος πέτυχε 15 πόντος, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Από την πλευρά των Βουνών ξεχώρισε ο Δικαίος με 9 πόντους, 2 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Τα Βουνά είχαν 7/40 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 2/6 βολές και 26 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 3 ασίστ, 12 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Powerpuff Boys είχαν 21/37 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 9/13 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη και 4 μπλοκ.

Τα Βουνά (Φιλντίσης): Δ. Παναγιωτόπουλος 4(3ρ.), Δικαίος 9(4ρ.), Φιλντίσης 1(1ρ.), Τσιπούρας, Π. Παναγιωτόπουλος, Ράλλης, Τουρλιούμης 3(3ρ.), Χριστοδούλου 2(9ρ.)

Powerpuff Boys (Σταμπουλτζίδης): Σταμπουλτζίδης 13(6ρ.), Καστρίσιος, Διάκου 9(3ρ.), Ραουάτ 8(8ρ.), Σταυριανός 15(8ρ.), Παπαϊωάννου 4(6ρ.), Σαμοΐλης 4(4ρ.), Αθανασόπουλος 13(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Powerpuff Boys.