04/12/2022
Ageli B.C. - - - - - - -1
Milwaukee Bats - - - - - 20 -

Ξέσπασε στο τέλος η Ageli!

Την Κυριακή το απόγευμα 4 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά, η νεανική Αγέλη έτρεξε σε εκείνο το σημείο σερί 11 – 1 και έφτασε στην ένατη της νίκη στο πρωτάθλημα με 65 – 52, απέναντι στους πολύ καλούς Slam Ducks.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις και την Αγέλη να κρατάει μικρό προβάδισμα με 16 – 13. Ταράτσας με 8 και Αγγελής με 6 πόντους, οδηγούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ για τις Πάπιες, Μαυροζούμης με 7 και Χάλδας με 6 πόντους, κρατούσαν κοντά την ομάδα τους.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι πολύ όμορφο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και την Αγέλη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37 – 32. Ο Αγγελής ντύθηκε Στέφ Κάρι με τρία τρίποντα, ο Χατζής πέτυχε 5 πόντους και ο Ταράτσας πρόσφερε 4, για το + 5 των γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Ισαακίδη δεν άφηνε τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ με τον Τσουμάκο να οδηγεί την επίθεση με 7 πόντους, τον Μαυροζούμη να προσφέρει 5 και τον Χάλδα ένα ακόμα τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες δεν συνέχισαν με την ίδια ευστοχία, με το επιμέρους σκορ να είναι χαμηλό και τους Ducks να πλησιάζουν 44 – 43. Χάλδας με 5 και Μπούνταλης με 4 πόντους αντίστοιχα ηγούνταν στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ το κουπί στην επίθεση της Αγέλης τραβούσαν Χατζής με 4 και Ταράτσας με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Αγγελής με 5 πόντους πήρε την κατάσταση στα χέρια του για την Αγέλη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα από Προφήτη και Τσουμάκο , μείωσαν σε 54 – 51. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, έτρεξαν σερί 11 – 1 απέναντι στους κουρασμένους Ducks, με το δίδυμο Χατζή με 5 και Βασιλόπουλο με 3 πόντους να οδηγούν στο σκοράρισμα, φτάνοντας στο δίποντο με 65 – 52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ηλίας Αγγελής με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χάλδας με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η Ageli είχε 14/36 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Οι Slam Ducks είχαν 15/39 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Ageli: Αγγελής 22, Βασιλόπουλος 8, Γλύκας 4 , Δημητρός, Κεχαγιόγλου 1, Κωσταράς, Ταράτσας 14(15ρ.), Χατζής 16.

Slam Ducks(Ισαακίδης ): Ισαακίδης, Μαυροζούμης 12, Μπούνταλης 9(11ρ.), Προφήτης 3(11ρ.), Τσουμάκος 11(7ρ.), Χάλδας 17.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, το ξέσπασμα της Αγέλης στο τέλος την αντίσταση των Slam Ducks!