19/03/2023
Basket Maniacs 7 7 12 24 - 50 -
Anonymous BC 18 16 17 15 - 66 -

Ξετύλιξαν το «δώρο» των Heets οι Anonymous !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Anonymous επικράτησαν των Basket Maniacs με 50-66 και, σε συνδυασμό με την ήττα της Αμόκ από τους Miami Heets, ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Evolution League. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Κώτσιας που σημείωσε 20 πόντους με 6/8 δίποντα και αναδείχθηκε Betsson mvp. Οι Maniacs, από την άλλη, γνώρισαν την 12η φετινή τους ήττα και επικεντρώνεται στα προσεχή παιχνίδια με στόχο να εξασφαλίσουν μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι περσινοί πρωταθλητές της D-2 League έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά, με πρωταγωνιστές τους Τσόλκα (7π.), Κώτσια (5π.), Μπέλλο (2π.), Ανδρεαδάκη (2π.) και Κουρτέση (2π.). Οι Maniacs χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και μοιραία έμειναν πίσω, παρά τα καλάθια των Καλαμιώτη (5π.) και Αρβανιτίδη (2π.) στο φινάλε της περιόδου. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-18.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-16 και τους Anonymous να διατηρούν τα ηνία, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους. Στην αντίπερα όχθη, οι Maniacs δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό, με τους Καλαμιώτη (4π.) και Negrin (3π.) να σκοράρουν τους λιγοστούς πόντους των γηπεδούχων. Σκορ ημιχρόνου, 14-34.

Μετά την ανάπαυλα οι Maniacs παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, βρίσκοντας στήριγμα στους Negrin (3π.), Αρβανιτίδη (2π.), Κεραμάρη (2π.), Καλαμιώτη (2π.) και Στενάκη (2π.). Αυτό όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό για να αλλάξουν τα δεδομένα. Οι Anonymous κατάφεραν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα, απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη, χάρη στους Κώτσια (6π.), Μπέλλο (5π.), Τσόλκα (4π.) και Δρακόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 26-51.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι Maniacs διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι, σκοράροντας δύο πόντους λιγότερους από όσους έβαλαν στις προηγούμενες τρεις περιόδους συνολικά. Ο Negrin (17π.) πήρε φωτιά πίσω από τα 6,75μ και μαζί με τον Κεραμάρη (6π.) βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα των Μανιακών. Οι Anonymous βρήκαν εκ νέου στήριγμα στα μακρινά σουτ του Κώτσια (6π.), αλλά και στους Κουρτέση (4π.), Ανδρεαδάκη (2π.) και Αναγνωστόπουλο (2π.) επικρατώντας άνετα με 50-66.

Στο τέλος του αγώνα, οι Basket Maniacs είχαν 9/29 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Anonymous BC είχαν 18/65 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κώτσιας με 20 πόντους, έχοντας 0/6 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο David Negrin με 23 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Negrin 23 (6), Αρβανιτίδης 4, Καλαμιώτης 12 (2), Κεραμάρης 8, Σασσάς, Στενάκης 3.

Anonymous BC (Φιλαρτζής) : Αλεφαντινός, Αναγνωστόπουλος 4, Ανδρεαδάκης 8, Δρακόπουλος 3, Κουρτέσης 6, Κώτσιας 20 (6), Μπέλλος 9, Τσόλκας 13 (1), Φιλαρτζής 3.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία του Κώτσια πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά και το ξέσπασμα του David Negrin στο φινάλε.