07/06/2024
NTUA Diesels 11 15 16 14 - 56 -
Intercity BC 6 10 18 19 - 53 -

Έχουν ξεχάσει τι σημαίνει ήττα οι NTUA Diesels!

Από νίκη σε νίκη πάνε οι NTUA Diesels, οι οποίοι το βράδυ της Παρασκευής 7 Ιουνίου έδωσαν συνέχεια στην εξαιρετική πορεία τους στη Summer Development League καθώς αυτή τη φορά επικράτησαν με 56-53 επί της Intercity. Έτσι πήραν το 7ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα και μοναδική ήττα τους παραμένει το «στραβοπάτημα» της πρεμιέρας (7-1). Η Intercity από τη πλευρά της είδε το παιχνίδι να της στραβώνει από το ξεκίνημα με τον τραυματισμό του Μπόζα, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με δύο παίκτες στο παρκέ, καθώς οι υπόλοιποι τρεις είχαν φορτωθεί με 5 φάουλ και έτσι δεν γλίτωσε τη 5η ήττα της (3-5).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και τον Μουγνάι να είναι ιδιαίτερα δραστήριος, βοηθώντας την ομάδα του να προηγηθεί με 7-2. Οι NTUA Diesels ανέβασαν κι άλλο το σκορ και έφτασαν στο 11-3. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πόντους κυρίως με βολές, ενώ ο Νικολάου ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 11-6.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η Intercity βρήκε την ευκαιρία της και πλησίασε σε απόσταση ενός τριπόντου, όταν ο Νικολάου έγραψε το 15-12. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι παίκτες της έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό και έτσι Μιχαλόπουλος, Μπεκρής και Μουγνάι απομάκρυναν τους γηπεδούχους στο 23-14. Η διαφορά πήγε στο +10 στο ημίχρονο, με τους NTUA Diesels να προηγούνται με 26-16.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν την απόσταση σε μονοψήφιο (27-20), αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ζώταλης βρήκε σουτ και διαμόρφωσε το 31-20. Ο Δαμάσκος έκανε επίσης καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα, ενώ από την Intercity ο Μπαλαφούτης ήταν εκείνος που προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Ο Συρνιώτης πήρε προσπάθειες λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν το σκορ έγραψε το 42-34.

Στη τέταρτη περίοδο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τους φιλοξενούμενους, καθώς είδαν τους Νικολάου, Μπαλαφούτη και Σταυρόπουλο να φτάνουν τα πέντε προσωπικά φάουλ ο καθένας και έτσι το ματς ολοκλήρωσαν οι Συρνιώτης και Παπασημινός. Αν και έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφεραν να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους μέχρι το τέλος, καθώς ο Συρνιώτης έφερε το σκορ στο 55-53. Ο Αντζουλάτος με μία εύστοχη βολή έκανε το 56-53, με τον Συρνιώτη να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης. Μάλιστα οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος και έδωσαν μία ακόμα τελευταία επίθεση στην Intercity, αλλά και πάλι δεν σημάδεψαν σωστά, με τους NTUA Diesels να πανηγυρίζουν έτσι μία δραματική νίκη με 56-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δαμάσκος με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 12 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από την Intercity ξεχώρισε ο Αθανάσιος Συρνιώτης με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

NTUA Diesels (Βερούχης): Αντζουλάτος 5(2ρ.), Βρεττός 4(2ρ.), Δαγρές 2, Δαμάσκος 11(12ρ.), Ζώταλης 12(7ρ.), Λυμπερίου 1(2ρ.), Μιχαλόπουλος 2(2ρ.), Μουγνάι 11(4ρ.), Μπεκρής 4(7ρ.), Σιγάλας 2(8ρ.), Φιλίππου 2(5ρ.)

Intercity (Μπαλαφούτης): Μπαλαφούτης 12(1ρ.), Μπόζας, Νικολάου 12(11ρ.), Παπασημινός, Σταυρόπουλος 3(8ρ.), Συρνιώτης 26(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του παιχνιδιού!