06/11/2023
Paliagoura 23 14 19 25 - 81 -
War Gamers 17 16 26 20 - 79 -

"Ξόρκισε" τους War Gamers ο Σαραντόπουλος!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στη συλλογή τους τα Paliagoura, καθώς για την όγδοη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν με 81-79 τους War Gamers στο Athens Sports Hall, με τον Σαραντόπουλο να βάζει το νικητήριο καλάθι, 1" για το τέλος!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Paliagoura στο ξεκίνημα της συνάντησης και με 8 πόντους του Κασκάνη, 5 του Σαραντόπουλου, 4 του Αβανίδη και τρίποντα των Κωστάκη - Ρουμελιώτη, προηγήθηκαν με 23-17. Ο Καραγιάννης με 7 πόντους, ο Αβραμίδης με 6 και ο Βασιλόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Αβανίδη και 6 του Τσόγκα, το συγκρότημα του Δράκου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 37-33! Τους War Gamers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Καραγιάννη, οι 4 του Αβραμίδη και τα τρίποντα των Διαμαντή - Σκλαβενίτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το δίδυμο Διαμαντή - Καραγιάννη έκανε παπάδες και με 12 πόντους έκαστος, έδωσαν για πρώτη φορά στην παρέα του Σκλαβενίτη αέρα 8 πόντων, 49-57. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι πράσινοι και με 9 πόντους του Κασκάνη και 6 του Αβανίδη, μείωσαν στους 3, 56-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πολεμιστές" έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 10 ακόμη πόντους του Καραγιάννη και 4 του Σκλαβενίτη, προηγούνταν με 65-75, 4:00 για τη λήξη. Τα Paliagoura δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με τρία μεγάλα τρίποντα του Αβανίδη και ένα του Ρουμελιώτη, προσπέρασαν με 79-77, 17" για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση των War Gamers ο Καραγιάννης κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές, έφερε το ντέρμπι σε απόλυτη ισορροπία, 79-79. Ο Δράκος πήρε γρήγορα time out και τα Paliagoura είχαν μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο, αφού έμειναν με 4 παίχτες και στο ενδεχόμενο παράτασης δύσκολα θα τα κατάφερναν. Έτσι λοιπόν, με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Σαραντόπουλο, τα Paliagoura έφτασαν στην σπουδαία ανατροπή με 81-79!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 22/46 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/27 βολές, 20/44 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 27 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 7/14 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 37 πόντους (double-double), έχοντας 13/15 βολές, 9/16 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 27 (3), Κασκάνης 26 (2), Κωστάκης 5 (1), Ρουμελιώτης 8 (2), Σαραντόπουλος 9, Τσόγκας 6, Τομαράς

War Gamers (Σκλαβενίτης 7): Αβραμίδης 10, Βασιλόπουλος 8, Βουτσινός, Καραγιάννης 37 (2), Διαμαντής 17 (2), Μέμεζας, Μακρυγιάννης, Μακρινός, Σκλαβενίτης 7 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του ντέρμπι!