11/10/2019
ReTirees 13 23 20 8 - 64 -
Limoges 22 21 12 13 - 68 -

Ξυπνάει η Limoges!

Την πρώτη της νίκη στην Elite League πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Limoges, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησε δύσκολα των ReTirees με 64-68, αναγκάζοντας τους στην πρώτη τους φετινή απώλεια.

Το συγκρότημα του Ευριπιώτη κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Δαβιλά, 6 του Αναστόπουλου και 5 του Σιφναίου, προηγήθηκε με 8-20, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 13-22. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Κατιάκος, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο, οι ReTirees με προσωπικό show του Κατιάκοη με 10 πόντους και βοήθειες των Κωστούλα και Γιαμαίου, πλησίασαν στους 3, 30-33, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Limoges πήγε στα αποδυτήρια με ικανοποιητικό προβάδισμα 7 πόντων, 36-43, χάρη σε 8 νέους πόντους του Σιφναίου, 5 του Θωμαδάκη και 4 του Δαβιλά.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι Γάλλοι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Σιφναίου και 4 του Αναστόπουλου, προηγούνταν με 40-50. Ωστόσο, οι “Συνταξιούχοι” έτρεξαν 16-5 επιμέρους σκορ στη συνέχεια του δεκαλέπτου και με τους Κατιάκο (9π) – Πλεξουσάκη (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, προσπέρασαν με 56-55!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ReTirees με δίποντα των Κατιάκου, Αντωνοπούλου και Κωστούλα, βρίσκονταν στο +5, 62-57, 5:00 για το τέλος της αναμέτρησης. Ωστόσο, ο Δαβιλάς με 4 πόντους, ο Αναστόπουλος με 3 και ο Σιφναίος με άλλους τόσους, έβγαλαν το φίδι από την τρύπα και οδήγησαν την Limoges στην μεγάλη νίκη με 64-68. Ο Στόλης είχε την ευκαιρία 3″ για το τέλος να στείλει το ματς στην παράταση, ενώ το σκορ ήταν 64-66, ωστόσο αστόχησε και στις δύο βολές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/21 βολές, 23/54 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/19 βολές, 26/52 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Κατιάκος με 29 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 11/18 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 κόψιμο. Mvp της Limoges ο Δαβιλάς με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 7/10 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Κωστούλας 7, Αντωνόπουλος 6, Γιαμαίος 4 (1), Κατιάκος 29 (1), Στόλης 4, Πλεξουσάκης 8 (1), Αφολάνιο 6

Limoges (Ευριπιώτης): Καραντζούνης 3, Θωμαδάκης 5 (1), Αναστόπουλος 15, Δαβιλάς 15, Βασιλόπουλος 5, Δεληγιώργης 4, Σταμάτης, Σιφναίος 21 (2)

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα Σιφναίου, Αναστόπουλου και Δαβιλά, η οποία κέρδισε τον Κατιάκο, που ουσιαστικά πάλευε μόνος του!