25/09/2024
Sacramento Drinks 11 11 9 7 - 38 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 17 8 19 22 - 66 -

Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρισταίος!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Μπουρναζίου ο Αρισταίος επικράτησε σχετικά εύκολα, παίζοντας ωραία κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο με σκορ 38-66.

Με τους Gjini, Δούρο,Τζίγκο και Δημητράτο άνοιξε το ματς ο Αρισταίος,  καθώς εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους στην άμυνα των Drinks. Από την άλλη οι Άσπροι κατάφεραν και μείωσαν στους 6 με τους Παπαηλίου,  Σταυρόπουλο και Μπρατσιάκο.

Παούρης, Περδικάρης και Δούρος βοήθησαν στη δεύτερη περίοδο και έγραψαν με τις εύστοχες προσπάθειες τους το 13-25. Όμως οι Sacramento Drinks ετρεξαν ένα σερί 9-0 και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή λειτουργία του Αρισταίου. Οπότε πριν την ανάπαυλα μπήκαν στα αποδυτήρια στο -3.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν προς το καλύτερο για τους φιλοξενούμενους. Με τους Δούρο, Παούρη και Μανούρη να σκοράρουν κατά ριπάς, βοήθησαν τον Αρισταίο να ξεφύγει στο σκορ με 18 διαφορά. Αυτό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μαζέψουν την διαφορά στα τέλη της περιόδου με τους Βαρβαρήγο και Σταυρόπουλο να μειώνουν στους 11.

Δούρος, Δημητράτος και Gjini δεν φρέναραν, μπήκαν στην τέταρτη με ορμή και στα πρώτα λεπτά έγραψαν το 32-52. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αρισταίος συνέχισε με την ίδια διάθεση, δεν σταμάτησε να επιτίθεται φτάνοντας την διαφορά μέχρι τους 34 πόντους. Οι Drinks ήταν αποδιοργανωμένοι και δεν κατάφεραν και πολλά στην τελευταία περίοδο.  Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 38-66, με τον Αρισταίο να τα παίζει όλα για όλα στο τελευταίο παιχνίδι για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Άγγελος Δούρος με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ,  ενώ από του ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαηλίου με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double)

Sacramento Drinks (Σταυρόπουλος): Φούτσης 2, Μπρατσιάκος 5, Αναστασίου,  Τσιλιβάκος 2, Παπαηλίου 10, Σταυρόπουλος 7, Μαρτίδης 2, Κορακάς,  Ράμμος 4, Τσιλιβάκος 2, Βαρβαρήγος 4.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος 7, Gjini 11, Δημητράτος 10, Μανούρης 5, Δούρος 16, Τζίγκος 5, Φιλιππόπουλος 1, Περδικάρης 3, Παούρης 8.

Τι μας άρεσε: Η ένταση που έβγαλε η ομάδα του coach Δεμέναγα στο δεύτερο ημίχρονο!