05/12/2023
Bonobo BC 21 21 12 12 - 66 -
Nea Tripodokratia 12 18 24 19 - 73 -

«Ξύπνησε» και νίκησε η Nea Tripodokratia!

Ακόμα μία νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε η Nea Tripodokratia που το βράδυ της Τρίτης 5 Δεκεμβρίου επικράτησε των Bonobo με 66-73 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Evolution League. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο -15 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως όταν «ξύπνησαν» έβγαλαν αντίδραση. Τελικά οι Nea Tripodokratia έφτασε στο 8-1, ενώ οι Bonobo παραμένουν στα χαμηλά της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-8.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στην αρχή με 4-8. Μπάμπαλης και Παυλόπουλος πήραν πρωτοβουλίες, ενώ και ο Λεκάντης έκανε καλά πράγματα επιθετικά, ώστε οι Bonobo να φτιάξουν ένα σερί 17-0 και να φτάσουν στο 21-8! Ο Βασιλάκος μπόρεσε πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να φέρει τη διαφορά σε μονοψήφιο, κάνοντας το 21-12.

Η Nea Tripodokratia πλησίασε στο -6(28-22) στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω σε εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι σε διψήφια διαφορά, καθώς Μπάμπαλης, Λεκάντης και Αλφαντής ήταν η τριάδα που δημιουργούσε τους μεγαλύτερους… μπελάδες στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Τελικά οι Bonobo πήγαν στο ημίχρονο με ένα υπέρ τους +12 και το σκορ να δείχνει 42-30.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της όταν ο Αλφαντής έγραψε το 45-30. Η Nea Tripodokratia φάνηκε να αφυπνίζεται και έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή.  Ο Γιαννίρης έβαλε μεγάλα σουτ, ενώ και ο Αλμπανόπουλος έδωσε λύσεις ώστε οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά με 47-48. Το σκορ στη συνέχεια πήγε αρκετές φορές στην ισοπαλία, ενώ ισόπαλο έμεινε και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (54-54).

Ο Λεκάντης έδωσε μία μικρή «ανάσα» τεσσάρων πόντων στους Bonobo (60-56), αλλά Αμανατίδης και Κόλτηρης έφεραν ξανά «τούμπα» το ματς (60-61). Στα τελευταία λεπτά και ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν «ζωντανές» τις ελπίδες τους, ο Γιαννίρης με ένα μεγάλο τρίποντο σε ένα καθοριστικό χρονικά σημείο πήγε τη Nea Tripodokratia στο 63-71. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο μέχρι το φινάλε και έτσι η Nea Tripodokratia έφτασε τελικά στη νίκη με 66-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 22 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ. Από την Bonobo ξεχώρισε ο Λάμπρος Αλεφαντής με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Bonobo είχε 16/42 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 10/13 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Nea Tripodokratia μέτρησε 21/39 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 7/11 βολές, 47 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Bonobo (Φουραδούλας): Αλφαντής 22(10ρ.), Λεκάντης 11(12ρ.), Μπάμπαλης Στ. 21(7ρ.), Μπίτσικας, Παυλόπουλος 5(1ρ.), Φουραδούλας 7(3ρ.)

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Αλμπανόπουλος 15(4ρ.), Αμανατίδης 22(11ρ.), Βασιλάκος 9(18ρ.), Βενέτης 3(2ρ.), Γιαννίρης 20(7ρ.), Κουρούμαλος 2(2ρ.), Κόλτηρης 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των φιλοξενούμενων στη τρίτη περίοδο και η επιστροφή από το -15!