18/02/2024
Flood BC 12 17 18 23 - 70 -
Alpinists BC 13 8 - 10 - 31 -

Κυρίαρχη Flood!

Πλήρως αναγνωριστικό το ξεκίνημα του αγώνα στην Παλλήνη, με τους Αλπινιστές να βρίσκουν σκορ από τους Παπαντωνίου και Συκάρη, μένοντας μπροστά μέχρι το κλείσιμο της περιόδου, με τον Βασίλη τον Δρακάκη να σκοράρει με τρίποντο σχεδόν στη λήξη και να μειώνει στο 12-13. Ο Κουσάσης το πήρε πάνω του και αφού είδε τον Ζαφειρόπουλο να τον... σιγοντάρει δεν είχε θέμα να γράψει το 29-21 πρώτου ημιχρόνου για Flood, με τους Αλπινιστές να στερούνται ιδεών στη δεύτερη περίοδο.

Ο Βασίλης Δρακάκης βρήκε το χέρι του στις αρχές του τρίτου μέρους, με τους "μπλε" να πιέζουν, να γυρίζουν τη μπάλα όμορφα στο επιθετικό μισό και να προηγούνται πλέον με 47-21 στη λήξη της περιόδου, καθώς ο Παπαντωνίου και η παρέα του ήταν άστοχοι και σε κακό... μομέντουμ, χωρίς να μπορούν να σκοράρουν καλάθι! Το ακόμα πιο ελεύθερο στυλ παιχνιδιού στο τελευταίο δεκάλεπτο βελτίωσε παράλληλα και τους Λιοφάγο, Παπαντωνίου και σία, με την Flood όμως παράλληλα να παραμένει σοβαρή, να κυριαρχεί και να κλείνει τον αγώνα στο τελικό 70-31.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσάπας με ς9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Συκαρης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/38 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 19/27 βολές, 41 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/45 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 2/6 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 20 λάθη.

Flood (Ασπιώτης): Ασιάτης 5, Δρακάκης 12, Ζαφειρόπουλος 16, Κουσάσης 16, Λιανός, Παγόπουλος 2, Τσάπας 19.

Αλπινιστές (Συκάρης): Γούλας 4, Καββαδίας, Καράβης, Κυριακίδης 1, Λιοφάγος 8, Παπαντωνίου 5, Συκάρης 13.

Τί μας άρεσε: Το γρήγορο τέμπο του αγώνα!