26/11/2022
Basket Case 14 10 9 16 - 49 -
Χάνειball 16 15 21 16 - 68 -

Κυρίαρχη η Χάνειball!

Σάββατο απόγευμα 26 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, η Χάνειball κυριάρχησε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 49 – 68 απέναντι στην Basket Case και έκανε εφτά τις νίκες της στο πρωτάθλημα.

Η Χάνειball είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και με ηγέτη τον Καραμπά με 12 πόντους, διατηρούσε προβάδισμα 14 – 16. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Basket Case έμενε κοντά στο σκορ με το δίδυμο Καλοκαιρινού– Χέλμη να έχουν από 4 πόντους και τον Κολιάκο να βάζει ένα τρίποντο.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε το δεύτερο δεκάλεπτο που σημαδεύτηκε από τις αποβολές Καραμπά-Νινιού , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρηδες τους Κ.Σ. Χριστόπουλο και Κ.Κ. Χριστόπουλο με 6 πόντους έκαστος να οδηγούν την επίθεση, να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 31. Για τους γηπεδούχους που κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ, ξεχώρισαν Κολιάκος και Μπογιατζής με 4 πόντους.

Η Basket Case ήθελε αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας μόνο 9 πόντους, με τον Μπογιατζή να έχει ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα η Χάνειball που έκανε πάρτι στο αντίπαλο καλάθι, να ξεφύγει με 33 – 52. Γιάννης Χριστόπουλος με 8, Κ.Σ. Χριστόπουλος με 6 και Κότσιφας με 4 πόντους , ήταν η τριάδα που έσερνε τον χορό για τους προπορευόμενους .

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τέταρτο μέρος της αναμέτρησης, με την έκβαση του αγώνα να μην αλλάζει και την Χάνειball να κερδίζει 49 – 68. Καλοκαιρινός και Κολιάκος παλεύουν στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ την νίκη των φιλοξενούμενων, υπέγραψαν κυρίως ο Κ.Κ. Χριστόπουλος με 7 πόντους, ο Ι. Χριστόπουλος με 4 και ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με τρίποντο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κ.Κ. Χριστόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κολιάκος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Η Basket Case είχε 18/41 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 4/7 βολές, κατέβασε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Η Χάνειball είχε 17/34 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 7/12 βολές, κατέβασε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ , έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Χάνειbal Και οι τυφλές συνεργασίες των Χριστόπουλων.