29/09/2024
AlsoupoLions 15 20 22 13 - 70 -
Chicago Trolls 7 15 13 3 - 38 -

Κυριάρχησαν και συνέχισαν με νίκη οι AlsoupoLions!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν την ανωτερότητά του στο συγκεκριμένο παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ελπίζουν για κάτι καλύτερο. Οι Chicago Trolls παραμένουν χωρίς νίκη στη Development 2 League καθώς, όπως και στη πρεμιέρα, έτσι και στη 2η αγωνιστική δεν πέτυχαν κάτι καλό.

Πιο αναλυτικά, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα καλάθια και έπρεπε να περάσουν 3 λεπτά για να δούμε τους πρώτους πόντους από τον Πάτα. Οι γηπεδούχοι αφού έκαναν την αρχή συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και έφτασαν στο 11-2. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κυρίως με βολές και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους AlsoupoLions να προηγούνται 15-7.

Ο Αντωνόπουλος έψαχνε το μακρινό σουτ και το βρήκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν το σκορ ξέφυγε στο 22-11. Παρά τη προσπάθεια του Μούτσου οι Trolls δεν μπορούσαν να πλησιάσουν πέρα από τους 7 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι είδαν τον Βενιζέλο να παίζει κάποιες πολύ καλές άμυνες και με τη βοήθεια του Αντωνόπουλου έφεραν το σκορ στο 35-22.

Οι καλή αμυντική δουλειά συνεχίστηκε μετά τη διακοπή από τη πλευρά των AlsoupoLions, οι οποίοι εξακολουθούσαν και είχαν λύσεις επιθετικά (46-29). Με τη διαφορά να έχει ξεφύγει οι γηπεδούχοι έδειχναν μεγαλύτερη άνεση στη δημιουργία και προσέφεραν κάποιες πολύ ωραίες συνεργασίες. Καναράκης και Βενιζέλος «χτύπησαν» από το τρίποντο και το τέλος του τρίτο δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 57-35.

Οι Chicago Trolls είχαν παραδώσει τα «όπλα» και φαινόταν πως δεν μπορούσαν να γίνουν πιο απειλητικοί. Ο Μαρκέτος έβαλε κι αυτός το «λιθαράκι» του στη προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Αντωνόπουλος συνέχισε να είναι ουσιαστικός και έτσι η διαφορά ξέφυγε. Το τέλος του ματς βρήκε τους AlsoupoLions στο +32 και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 70-38.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλων Γκούμας με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 μπλοκ. Από τους Chicago Trolls ξεχώρισε ο Χρήστος Μούτσος με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αντωνόπουλος 25(8ρ.), Βενιζέλος 15(2ρ.), Γκούμας 8(11ρ.), Καναράκης 3(2ρ.), Κυριακόπουλος 4(6ρ.), Μαγκώνης 2(5ρ.), Μαρκέτος 4(5ρ.), Μαστροκωστόπουλος 3(8ρ.), Πάτας 6(6ρ.)

Chicago Trolls (Καραουλάνης): Βασιλόπουλος 3(5ρ.), Βλαγκάς, Καραουλάνης 13(5ρ.), Κουτρουμάνης 4(3ρ.), Μεταξάς 9(9ρ.), Μούτσος 8(6ρ.), Στάλιος 1(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες συνεργασίες που έβγαλαν οι AlsoupoLions σε κάποια σημεία του παιχνιδιού!