Lyonmen 11 11 14 15 - 51 -
Tripodiakos 18 18 15 11 - 62 -

Κυρίαρχος Tripodiakos!

Αήττητος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση του Basketaki Cup ο Tripodiakos καθώς επικράτησε των Lyonmen σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη.

Καλύτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με τρίποντα των Σαρλή - Παυλίδη και δίποντα των Δούρου - Πατρίκιου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 11-18. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν κυρίως στις ατομικές ενέργειες του Αποστολόπουλου, έπρεπε να βελτιώσουν την περιφερειακή τους άμυνα και να έχουν καλύτερα επιλογές στην επίθεση για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με πρωταγωνιστές τους Καλδή, Παυλίδη και Πατρίκιο "έχτισαν" διψήφια διαφορά (22-36). Οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και έχασαν την επαφή με το καλάθι. Μοναδική εξαίρεση αποτέλεσε ο Ρεντίφης, που στην επανεμφάνισή του έδειξε θετικά στοιχεία.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Tripodiakos έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του και σε εξαιρετική κατάσταση τους Σαρλή, Παυλίδη, Δούρο και Θεοδωρικάκο, όχι μόνο διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας, κάνοντας το σκορ 36-51 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι "Λέοντες" μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση, με τους Αποστολόπουλο, Φραντζέσκο και Ρεντίφη να κάνουν την διαφορά, όμως το πρόβλημα παρέμεινε άλυτο.

Με σημείο αναφοράς την άμυνα και αντεπίθεση διαρκείας, οι Lyonmen έκαναν δυναμική επιστροφή στο ματς, έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έπαιξαν έξυπνα, έβαλαν τα σουτ όταν η μπάλα έκαιγε και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-62.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Δούρος με 3 πόντους (1/3 δίποντα, 1/2 βολές) και 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αποστολόπουλος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Βαρθολομαίος 4, Θεοδώρου 6, Κουκουβάκης 8 (1), Αποστολόπουλος 10, Μ. Φραγκούλης, Αντωνίου 5, Θ. Φραγκούλης, Φραντζέσκος 5 (1), Ρεντίφης 13 (2)

Tripodiakos (Θεοδωρικάκος): Δούβλης 9 (1), Ευαγγελιάδης 8, Σαρλής 16 (4), Δούρος 3, Θεοδωρικάκος 2, Ζουρνατζής 2, Καλδής 4 (1), Καφούνης, Κούγιας, Πατρίκιος 10, Παυλίδης 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό μπάσκετ των νικητών στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και η προσπάθεια των Lyonmen να επιστρέψουν από το -20.