Harlems 17 12 20 16 - 65 -
Black Mamba 25 25 13 21 - 84 -

Κυρίαρχο Black Mamba!

Δέκα έκανε τις νίκες του στην Master League το Black Mamba αφού επικράτησε άνετα των Harlems σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη.

Καλύτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού με πρωταγωνιστές τους Μονέο, Δέδε και Μπολοτάκη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-25. Οι Harlems σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Σταυρόπουλο, Δαμίγο και Μωυσίδη, όμως έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Το Black Mamba στο δεύτερο δεκάλεπτο "έσφιξε" την άμυνά του, έκανε καλές επιλογές στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 12-25 εκτόξευσε ι την διαφορά στο +21 (29-50). Οι συγκινητικές προσπάθειες του Μωυσίδη τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση δεν ήταν αρκετές για την ομάδα του Ρουσιώτη που είδε τον αντίπαλο να ξεφεύγει για τα καλά και το έργο της να γίνεται δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Με την είσοδο του Μαραγιάννη και την ενεργοποίηση του Κοψιδά, οι Harlems έδειξαν σημάδια αντίδρασης και "ροκάνισαν" την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενους πόντους του Μονέου στα τελευταία λεπτά, επανέφεραν την... τάξη και έκαναν το σκορ 49-63.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να συνεχίσουν την... αντεπίθεσή τους. Το Black Mamba με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και καλάθι των Δέδε και Μπολοτάκη έφτασε στη νίκη με το εμφατικό 65-84 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-2. Κατώτεροι των προσδοκιών παρουσιάστηκαν οι Harlems, οι οποίοι γνώρισαν δίκαια την ήττα και έδωσαν... ευχάριστες ειδήσεις στους "διώκτες" τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δέδες με double double και 21 πόντους (8/12 δίποντα, 5/8 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/54 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/62 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 16/23 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 27 ασίστ.

Harlems (Ρουσιώτης): Δαμίγος 14 (2), Κάντζιος 2, Κοψιδάς 10, Μαραγιάννης 6, Μπουρλός 9, Μωυσίδης 9 (1), Σαραουάτι 1, Σιάμος 5, Σταυρόπουλος 7 1(,) Τρυγωνόπουλος 2

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 6, Δέδες 21, Καραλής 5, Μαρίτσας 3 (1), Μονέος 22 (2), Μπολοτάκης 8, Ρεπάνης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το πρώτο ημίχρονο των νικητών που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση.