61
Sicarios BC 18 24 25 15 - 82 -
86ers 9 15 19 18 - 61 -

Κυπελλούχοι οι Sicarios!

Από την αρχή του αγώνα, οι Sicarios δεν άφηναν κανένα περιθώριο στους 86ers να αναπνεύσουν. Οι κορυφαίοι παίχτες των Sicarios, ο Κυριαζίδης και ο Μητσάκης, έδειχναν την ταλαιπωρία τους σε κάθε επίθεση, ενώ οι αντίστοιχοι αστέρες των 86ers, ο Σπυρόπουλος και ο Μουτσέλης, προσπαθούσαν να ανταποκριθούν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα 18-6 υπέρ των Sicarios.

Η ομάδα των Sicarios επέδειξε εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ οι 86ers αντιμετώπιζαν δυσκολίες στην εύρεση της καλής βολής. Οι προσπάθειες του Σπυρόπουλου αντιμετωπίζονταν με αντίστοιχη άμυνα από τους Sicarios, περιορίζοντας την ευκαιρία του να επιδείξει τις ικανότητές του. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν επίσης συναρπαστικό, με τους Sicarios να διατηρούν τον προβάδισμα. Οι Παπαθανασίου και Μητσάκης συνέχιζαν να εντυπωσιάζουν με τις κινήσεις τους και την ακρίβεια των σουτ τους, ενώ οι Sicarios σαρώνουν στην υπεράσπιση τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 42-24, με τους Sicarios να παίρνουν ένα σημαντικό προβάδισμα στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με ανεβασμένο ρυθμό από τις δύο ομάδες. Οι Sicarios συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές ικανότητες στην επίθεση, ενώ η άμυνά τους ήταν αδιάπτυχτη. Οι 86ers προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά οι Sicarios τους αντιμετώπισαν με αποφασιστικότητα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 67-43 υπέρ των Sicarios, αφήνοντας τους 86ers με μια δύσκολη αποστολή για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 86ers επέδειξαν αξιέπαινη προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά. Οι Σπυρόπουλος και Μουτσέλης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε μια επική ανατροπή, αλλά οι Sicarios διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 82-61 υπέρ των Sicarios, κατακτώντας έτσι τον τίτλο του Κυπέλλου την ίδια στιγμή που είναι και στο τελικό της Master ελπίζοντας στο Double.

Betsson MVP του τελικού είναι ο Γιάννης Μητσάκης ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ενώ για τους 86ers άξιος αναφοράς είναι ο Θανάσης Σπυρόπουλος ο οποίος έκανε και αυτός double double καθώς είχε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ με 8 εύστοχα τρίποντα.

Sicarios BC: Λεφάκης 2 , Ρέμπελος 13 (2) , Μητσάκης 21 (6) , Παπαθανασίου 12 (3) , Ξιούφης 4 , Κυριαζίδης 16 (2) , Παπασταθόπουλος , Μαρκίδης 14

86ers: Καλιάτσος 3 (1) , Γερολυμάτος 2 , Σπυρόπουλος 31 (8) , Συμεωνίδης 1 , Μουτσέλης 10 , Κουρουκλίδης , Καραγιάννης 4 , Κουτζιάμπασης 2 , Φραγγής , Παπαδόπουλος 8 (1)