07/06/2022
Pitser Bironia 10 15 16 15 - 56 -
Άξονας BC 29 23 15 14 - 91 -

Κυπελλούχος ο Άξονας BC!

Μετά από έναν φανταστικό τελικό με αρκετές συγκινήσεις και πλούσιο μπασκετικό θέμα ο Άξονας θα καταφέρει να πάρει την νίκη απέναντι στους μαχητικούς Pitser Bironia με τελικό εμφατικό σκορ 56-91 κατακτώντας έτσι το Winter Thessaloniki Cup και πετυχαίνοντας το μεγάλο Double αφού νωρίτερα είχε κατακτήσει το Winter Master Thessaloniki. Ο Άξονας ο οποίος τερμάτισε πρώτος στον όμιλο του κατάφερε να αποφύγει όλα τα εμπόδια τα οποία στάθηκαν στον δρόμο του και να κατακτήσει το Κύπελλο , ενώ οι Pitser Bironia οι οποίοι και αυτοί κατάφεραν να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο τους έφτασαν σχετικά εύκολα μέχρι τον τελικό στον οποίο όμως έπεσαν μαχόμενοι κερδίζοντας έτσι τον σεβασμό όλων των ομάδων.

Ο Άξονας θα ξεκινήσει ιδανικά το παιχνίδι καθώς ο Αχτσής με μια πολύ ωραία κίνηση θα περάσει ανάμεσα από τους αντιπάλους και θα πετύχει ένα πολύ όμορφο καλάθι ανοίγοντας έτσι το σκορ για την ομάδα του , ο Μιλκούδης όμως λίγο αργότερα θα μπορέσει να παίξει στα πόδια των αντίπαλό του και να πετύχει και αυτός με την σειρά του τους πρώτους πόντους για την ομάδα του στο παιχνίδι κάνοντας το 2-2. Από εκεί και ύστερα ο Άξονας θα πάρει φωτιά θα βρει τις λύσεις στην επίθεση και έτσι θα μπορέσει να χτίσει μια διαφορά 19 πόντων χάρης στα καλάθια του Γκόφα στο ποστ αλλά και τα γρήγορα καλάθια του Άξονα στο αιφνιδιασμό , με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου να είναι 10-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pitser θα επιλέξουν να εφαρμόσουν μια άμυνα ζώνης προκειμένου να σταματήσουν την διέλευση των αντιπάλων εντός της ρακέτας κάτι όμως που στην αρχή δεν δούλεψε καθώς μετά από ένα ωραίο passing game ο Γκόφας θα δει τον Ερμείδη ο οποίος έκοψε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας και μετά από μια φοβερή πάσα θα καταφέρει να ευστοχήσει σε ένα εύκολο καλάθι διευρύνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά (10-31). Ο Άξονας θα συνεχίσει την πολύ καλή του πορεία και θα πετύχει πολλά καλάθια κυρίως με τον Γιωσμά για ακόμη μια φορά στο ποστ , οι Pitser όμως δεν θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στον ρυθμό που έχει επιβληθεί και έτσι το μόνο που θα καταφέρει είναι να πετύχει κάποια καλάθια χάρης στα γρήγορα drive του Μιλκούδη αλλά και τα σουτ του Χρονόπουλου με το σκορ του ημιχρόνου να έχει φτάσει στο 25-52.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Pitser θα μπορέσουν να αντισταθούν έστω και λίγο στους αντιπάλους και έτσι μετά από αρκετές επιθέσεις ο Ονταμπάσογλου θα καταφέρει με μια αρκετά καλή προσπάθεια να πετύχει το πρώτο καλάθι στην περίοδο και να βάλει τις βάσεις για μια καλή εμφάνιση της ομάδας του. Ο Άξονας όμως δεν θα αφήσει τους Pister να ξεφύγουν στο σκορ καθώς εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των γηπεδούχων και έτσι κατάφεραν να περιορίσουν όσο μπορούσαν τους αντιπάλους. Οι Pitser Bironia όμως μετά από αρκετή ώρα μέσα στο παιχνίδι κατάφεραν να μειώσουν έστω και λίγο την διαφορά και να τελειώσουν την τρίτη περίοδο με σκορ 41-67.

Η τέταρτη περίοδος κύλησε και αυτή στους ίδιους ρυθμούς με την προηγούμενη καθώς τα καλάθια του Χρονόπουλου και του Ονταμπάσογλου μείωναν την διαφορά και έδιναν κάποιες ελπίδες στους Pitser , όμως ο Άξονας χάρης τους Κωστακίδη και Ερμείδη οι οποίοι πετύχαιναν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και τις πάσες τις οποίες έβγαζαν με σκοπό να τροφοδοτήσουν τους ελεύθερους συμπαίχτες τους άφησαν πίσω τους Pitser και έτσι κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα με τελικό σκορ 56-91 κατακτώντας έτσι το Κύπελλο και πετυχαίνοντας το πολυπόθητο DOUBLE.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double βάζοντας 22 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Pister Bironia άξιος αναφοράς είναι ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 19 πόντους και μαζεύοντας μόλις 9 ριμπάουντ.

Pitser Bironia: Χατζηνικολάου 3 (1) , Χατζηλιάδης 5 , Ονταμπάσογλου 11 (1) , Χρονόπουλος 10 , Μιλκούδης 19 (2) , Χαριτίδης 2 , Φιρτινίδης , Χρυσόχου , Ζωγράφος 6 (2)

Άξονας: Αχτσής 2 , Ερμείδης 15 (2) , Σαρόγλου , Κωστακίδης 22 (3) , Κυπριανίδης 3 , Γιωσμάς 26 (6) , Γκόφας 17 (1) , Γκάτζιος , Τραχανέλλης 6 (2)