14/09/2020
Old Firm BC 9 10 20 18 - 57 -
La Bola De Papel 18 7 24 25 - 74 -

La Bola De Papel από άλλον πλανήτη!

Με σούπερ εμφάνιση και κατά διαστήματα φοβερό μπάσκετ οι La Bola De Papel νίκησαν τους Old Firm με 57-74, οι οποίοι πέρυσι ανέβηκαν κατηγορία ωστόσο ήταν αγνώριστοι. Με την μισή ομάδα αλλαγμένη και με νέο προπονητή στον πάγκο οι La Bola De Papel έκλεψαν τις εντυπώσεις και έδειξαν τα δόντια τους για την συνέχεια της χρονιάς.
Μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες καθώς και οι δύο δυσκολεύτηκαν να βάλουν την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Οι Old Firm κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα στο ξεκίνημα αλλά μετά το 7-5 (6′) δέχτηκαν σερί 0-11 από τους La Bola De Papel και βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 9-18. Ο Ξυλιάς ήταν πρώτος σκόρερ με τέσσερις πόντους για τους Old Firm, ο Χατζημωράκης καλύτερος των La Bola με εφτά και ο Κουτρόπουλος από κοντά με πέντε.
Στην δεύτερη περίοδο οι Old Firm έσφιξαν την άμυνα τους και κράτησαν χαμηλά στο σκορ τους αντιπάλους τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την διαφορά στην επίθεση τους. Ωστόσο με ένα 8-0 σερί στο τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν και μάζεψαν την διαφορά για το 19-25. Ο Τρωγάδας ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με τέσσερις πόντους, τρεις διαφορετικοί σκόρερ πέτυχαν τους εφτά πόντους των φιλοξενούμενων.
Άλλο παιχνίδι είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι ομάδες μεταμορφώθηκαν επιθετικά, αφού πέτυχαν σε μία περίοδο όσους πόντους είχαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου ήταν ισορροπημένα τα πράγματα, αλλά σε εκείνο το σημείο η αντεπίθεση των Old Firm τους έφερε σε απόσταση αναπνοής, 37-40 (27′). Ωστόσο έπαθαν μπλακ άουτ στην άμυνα, οι La Bola De Papel το εκμεταλλεύτηκαν και ανέβασαν πάλι την διαφορά στο +10 στην λήξη του δεκαλέπτου με 39-49. Ο Ντραγκότι πήρε μπρος για τους Old Firm με οχτώ πόντους, ενώ ο Κουτρόπουλος ήταν φοβερός με 11 πόντους για τους La Bola.
Στην τέταρτη περίοδο δεν κατάφεραν οι Old Firm να μπουν στο παιχνίδι ξανά, ενώ η διαφορά έφτασε στο +18 υπέρ των La Bola De Papel με το σκορ να γίνεται 43-61 (34′). Το παιχνίδι είχε πολύ πάθος και δύναμη με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός εκατέρωθεν. Τρωγάδας και Ξυλιάς πρώτη σκόρερ των ηττημένων με πέντε και τέσσερις αντίστοιχα, ενώ ο Κούτρας είχε 10 και ο Κουτρόπουλος εφτά για τους νικητές.
Mvp του αγώνα ήταν ο Κουτρόπουλος με 23 πόντους (0/2 βολές και 4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 7 κλεψίματα. Καλύτερος από την μεριά των ηττημένων ήταν ο Τρωγάδας με 14 πόντους (4/6 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λαθάκια.
Συνολικά οι Old Firms είχαν 12/29 βολές, 18/56 δίποντα, 3/18 τρίποντα. Είχαν επίσης 461 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι La Bola De Papel από την άλλη, είχαν 9/19 βολές, 19/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 20 λάθη.
Old Firm BC (Τζαλαλής): Κανελλόπουλος 5, Σανταμούρης 2, Μουγκαράκης, Λεμονιάς 6 (6ρ), Παναγάκος 3 (9ρ), Βασιλείου 6 (9ρ), Αναχουρλής, Ντραγκότι 11 (3), Ξυλιάς 10, Τρωγάδας 14 (6ασ).
 La Bola De Papel (Αναγνώστου): Κουτρόπουλος 23 (5τρ 7κλ), Χατζημωράκης 14 (1τρ 7ρ), Μαστορέλης 2, Κοντίνος 1, Γκουλμπαξιώτης, Μαρινάκης, Φλώρος 12 (1τρ 11ρ), Κούτρας 17 (1τρ 8ρ), Σωτηρόπουλος 5.
Τι μας αρεσε: Το πάθος που έδειξαν και οι δύο για πρώτο ματς της χρονιάς.

Τι δεν μας αρεσε: Οι πολλές βολές που χάλαγαν τον ρυθμό του παιχνιδιού.