05/06/2023
G-vana 16 17 16 10 - 59 -
Drunk Team 12 8 13 12 - 45 -

"Λάδι" στην φωτιά από την G-Vana!

Φωτιά στον έκτο όμιλο της Summer Development League έβαλε η G-Vana, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα την Drunk Team με 59-45 στο Athens Sports Hall και έτσι την τελευταία αγωνιστική πέντε ομάδες διεκδικούν τρία εισιτήρια για τα playoff!

Η G-Vana ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και 8 πόντους του Θάνου και 6 του Τσιμπούρη, προηγήθηκε με 10-0 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 16-12. Ο Κανιάς με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Μουλαρογιάννης και ένα δίποντο ο Μήτσικας.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Ψωμιάδη συνέχιζε να οδηγεί το ματς και με 8 πόντους του Αχτίπη, 4 του Pecani και έμμεσο τρίποντο του Τσιμπούρη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 33-20. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Drunk Team στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ζενέλη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Μήτσικα δύο.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η G-Vana, αφού με 5 πόντους του Μαντζιώρη, 5 του Μοσχόπουλου και 3 του Φραγκούλη, ξέφυγε στους 22, 48-26. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 16, 49-33, με τον Μουλαρογιάννη να βάζει δύο τρίποντα και τον Παπαπαναγιώτου 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 49-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι "Τζαϊμακανοί" έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσιμπούρη, Θάνου και Κριθαρούλα. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαπαναγιώτου, Μουλαρογιάννης, Παπαβασιλείου και Κανιάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 21/50 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/8 βολές, 11/27 δίποντα και 7/42 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp της G-Vana ο Τσιμπούρης με 11 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Drunk Team ο Μουλαρογιάννης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 τρίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Αχτίπης 8 (1), Βίγλας, Θάνος 12, Κριθαρούλας 8, Μαντζιώρης 8, Μοσχόπουλος 5 (1), Pecani 4, Τσιμπούρης 11, Φραγκούλης 3, Ψωμιάδης

Drunk Team (Κανιάς): Ζενέλης 5 (1) , Βιτάλης Ν. 1, Βιτάλης Β., Κανιάς 9 (1), Μουλαρογιάννης 12 (4), Μήτσικας 5, Παπαβασιλείου 5, Παπαπαναγιώτου 8

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η G-Vana!