03/06/2024
Beerokoillers 18 18 19 19 - 74 -
Miami Heets 10 21 14 31 - 76 -

Μια λαμπάδα στο μπόι του Σωτηρέλου να ανάψουν οι Heets!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven  για το πρωτάθλημα του Summer Development League, οι Miami Heels με καλάθι του Σωτηρέλου έξω από την γραμμή των 6.75 στην εκπνοή του αγώνα, πήραν τη νίκη επί των εξαιρετικών Beerokoillers με σκορ 74-76!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Beerokoillers μπήκαν στο παρκέ του Seven με το μαχαίρι στόμα και έτοιμοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τους Miami Heets στους δέκα πόντους και με τους Αλεξόπουλο και Φάτσια να πετυχαίνουν 7 και 6 πόντους έκαστος, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 18-10! Από την άλλη πλευρά ο Σωτηρέλος είχε 4!

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ανέβασαν την παραγωγικότητα τους αλλά τα προβλήματα σε άμυνα και ριμπάουντ παρέμειναν, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-31! Ο Φάτσια(13-11ρ) έκλεισε το ημίχρονο έχοντας ήδη double-double, ενώ ο Σωτηρέλος ηγήθηκε εκ νέου των προσπαθειών των Heets με 8 πόντους!

Στην προτελευταία στροφή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και μέταλλο, καθώς κάθε φορά που ένιωθαν πίεση από τον αντίπαλο τους, εκείνοι έβρισκαν τρόπο να απαντήσουν και να να κρατήσουν το προβάδισμα! Η περίοδος τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 55-45!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Miami Heets έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και έφτασαν στο σημείο 13 δευτερολεπτα πριν το τέλος να περάσουν μπροστά με 72-73! Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλάθι του Νεοφύτου στα  5.8 επανέκτησαν το προβάδισμα με 74-73! Ωστόσο, η παρέα του Δρίτσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με buzzer του Σωτηρέλου έξω από την γραμμή των 6.75 πήραν μια σπουδαία νίκη με σκορ 74-76!

Betsson MVP ο Πάνος Σωτηρέλος με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλέξανδρος Φάτσια είχε 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Beerokoillers: Αλεξόπουλος 19, Ανέστης 8, Βιντζηλαίος 5, Κατσίκης, Μανδηλαράς 1, Νεοφύτου 11, Φάτσια 26, Ψεματικας 4.

Miami Heets: Δαφαλιάς 18 (3), Δρίτσας 14 (2), Μαρινάκης 1, Ταγματάρχης 4, Κούρκουλος 3, Σωτηρέλος 23 (1), Βαντής 11 (3), Παπαδόπουλος, Δευτεραίος 2

Τι μας άρεσε : Τα όσα διαδραματίστηκαν στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα!