08/04/2023
Komic Mastoras BC 15 5 14 9 - 43 -
Lasson BC 10 11 20 19 - 60 -

Lasson η "ζημιάρα"!

Αν και αδιάφορη βαθμολογικά, η Lasson κέρδισε για την 25η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League τον Komic Mastora για δεύτερη φορά φέτος με 43-60 και του γκρέμισε τις ελπίδες για την δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Komic Mastoras στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 5 πόντους του Σπυράτου, 4 του Νικόλα και 4 του Ακτύπη, προηγήθηκε με 15-10. Ο Σκαρμέας και ο Νικιταΐδης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Lasson, αν και βρέθηκε να χάνει με 18-10, κατάφερε με τρίποντο του Νικιταϊδη και βοήθειες των Άρη Καραμπά, Κρητικού, Σκαρμέα και Ντίσιου, να πάει στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 20-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Λίγγρη και Τσιώγκα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με τον Νικιταΐδη να πετυχαίνει 7 πόντους, τον Σκαρμέα 4 και τον Κρητικό να ευστοχεί από την περιφέρεια, η "Αρκούδα" έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων στα μισά της τρίτης περιόδου, 29-41. Το μόνο που κατάφερε ο Komic Mastoras ήταν να μειώσει στους 7, 34-41, με τον Νικόλα να σκοράρει 4 πόντους και τον Σπυράτο να εκτελεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 34-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Φώτη Καραμπά, Ντίσιο και Μανίκα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 43-60. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικόλας και Λίγγρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 16/50 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 21/39 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος του Komic Mastora ο Νικόλας με 15 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 7/12 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp της Lasson ο Ντίσιος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 4 τάπες.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Ακτύπης 6, Γρηγοράκης 3, Λίγγρης 7, Νικόλας 15, Παπαντώνης, Σερεβέτας 2, Σπυράτος 8 (2), Τσιώγκας 2

Lasson (Καραμπάς Φ.): Καραμπάς Α. 2, Καραμπάς Φ. 8 (1), Ντίσιος 10, Κρητικός 7 (1), Νικιταΐδης 15 (1), Σκαρμέας 13

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της Lasson!