27/05/2023
AlsoupoLions 2 11 11 11 - 35 -
Lasson BC 12 22 16 15 - 65 -

Lasson και τον Ιούνη!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για την Lasson στον πέμπτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους AlsoupoLions με 35-65 και έκανε το μεγάλο βήμα για την είσοδο στα playoff!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Lasson στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Σκαρμέα, 4 του Φώτη Καραμπά και καλάθι του Άρη Καραμπά, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 2-12. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Πάτας μέσα από την ρακέτα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 πόντους του Φώτη Καραμπά, 4 του Μανίκα και 4 του Σκαρμέα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 11-34! Δεν μπόρεσαν οι AlsoupoLions να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Κατσαχνιά και τα δίποντα των Τσιούτσια, Σπανού, Πάτα και Παπαδάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Λιοντάρια" μπήκαν πιο δυνατά και με 5 πόντους του Βενιζέλου και βοήθειες των Πάτα, Τσιούτσια και Σπανού, μείωσαν στους 12, 24-36! Στη συνέχεια της περιόδου η "Αρκούδα" σεληνιάστηκε και με 10 πόντους του Ντίσιου και 4 του Κρητικού, ξέφυγε στους 26, 24-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Lasson να επικρατεί με 35-65, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ντίσιου, Φώτη Καραμπά, Μανίκα και Άρη Καραμπά. Για τους AlsoupoLions στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κατσαχνιάς, Πάτας και Σπανός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 12/42 δίποντα και 3/33 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/10 βολές, 27/52 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των AlsoupoLions ο Τσιούτσιας με 4 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 1/8 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Lasson ο Φώτης Καραμπάς με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός, Βενιζέλος 7 (1), Κατσαχνιάς 6 (1), Πάτας 8, Πανταζής, Σπανός 8, Παπαδάκης 2, Τσιούτσιας 4

Lasson (Καραμπάς Φ.): Καραμπάς Α. 8, Καραμπάς Φ. 21 (1), Κρητικός 6, Μανίκας 6, Ντίσιος 14, Σκαρμέας 10

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Lasson!