Kolosos Dunk n' Donuts 10 15 13 10 - 48 -
LazerWolves 24 19 18 17 - 78 -

LazerWolves για μεγάλα πράγματα !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι LazerWolves έριξαν 30αρα στον Koloso Dunk n’ Donuts, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση με πληθώρα πρωταγωνιστών και φτάνοντας τις 5 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development League.

Διψήφια διαφορά από νωρίς έχτισαν οι μετέπειτα νικητές, σκοράροντας με εντυπωσιακή συνέπεια και πολυφωνία και εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-24.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ γράφει 15-19. Η ομάδα του Ζαμπούρα άρχισε να βρίσκει ρυθμό, χάρη στους Σωτηριάδη (8π.), Βασιλειάδη (5π.), Πετρόπουλο (4π.) και Παναγιώτου (2π.), όμως δεν κατάφερε να μειώσει, καθώς οι LazerWolves παρέμειναν καταιγιστικοί, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παναγιωτόπουλο (6π.), Κοπανάκη (4π.), Μεικόπουλο (3π.), Μοσχάκη (2π.), Φιλοκώστα (2π.) και Χαντζάρα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-43.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ανωτερότητά τους στο παρκέ και με την τριπλέτα Κοπανάκης (9π.), Μοσχάκης (5π.), Φιλοκώστας (4π.) να ξεχωρίζει σφράγισαν οριστικά την υπόθεση νίκη. Ο Kolosos προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του, βρίσκοντας λύσεις από τους Καραμπεσύνη (5π.) και Βασιλειάδη (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-61.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι LazerWolves συνέχισαν να κυκλοφορούν εξαιρετικά τη μπάλα, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ για τους Παναγιωτόπουλο (6π.), Φιλοκώστα (4π.), Κοπανάκη (4π.) και Χαντζάρα (3π.). Πετρόπουλος (6π.), Καλοπήτας (2π.) και Σωτηριάδης (2π.) τράβηξαν το κουπί στα τελευταία λεπτά για τους γηπεδούχους που υποχώρησαν στο 2-4.

Στο τέλος του αγώνα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 20/53 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι LazerWolves είχαν 21/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Φιλοκώστας με 18 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βασιλειάδης με 9 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Βασιλειάδης 9, Ζαμπούρας, Καλοπήτας 2, Καραμπεσύνης 5 (1), Παναγιώτου 2, Πετρόπουλος 13, Ρούσσης, Σωτηριάδης 16.

LazerWolves (Φιλοκώστας) : Αντωνακόπουλος, Κοπανάκης 18 (1), Μεικόπουλος 8 (2), Μοσχάκης 11 (1), Παναγιωτόπουλος 17 (5), Φιλοκώστας 18, Χαντζάρας 6.

Τι μας άρεσε : Οι αυτοματισμοί στην επίθεση των LazerWolves.