04/12/2021
Remal Madri 12 10 15 14 - 51 -
Αλκοολικός Αστέρας 11 8 8 15 - 42 -

Λείπει ο Καμολίκης; Κερδίζει η Remal Madri!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Remal Madri στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες είχαν πολλές απουσίες, κέρδισε τον Αλκοολικό Αστέρα με 51-42 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερος εμφανίστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα ο Αλκοολικός Αστέρας, καθώς με 4 πόντους του Γιάννη, τρίποντο του Αργύρη και δίποντα των Αντωνόπουλου – Πρωτόπαπα, προηγήθηκε με 4-9, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Παπαϊωάννου και βοήθειες των Κουσιορή, Πρίφτη, Πολύδωρου και Πίτσικου, προσπέρασαν με 12-11!

Ίδιος ο ρυθμός του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Remal Madri να διατηρεί το τιμόνι στα χέρια της με 22-19, μετά από 3 πόντους του Παπαϊωάννου και 3 βολές του Ναυπλιώτη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, με τον Αντωνόπουλο να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Γιάννη – Πρωτόπαπα να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μαδριλένοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 πόντους του Ναυπλιώτη και τρίποντη βόμβα του Κουσιορή, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 37-23. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 37-27, διαμόρφωσε για λογαριασμό των κιτρινόμαυρων ο Αντωνόπουλος, ενώ νωρίτερα 6 πόντους πέτυχε ο Γιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 37-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Ρεμάλια” διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ηγέτη τον Ναυπλιώτη με 9 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-42! Ξύπνησε στο φινάλε του αγώνα ο Αντωνόπουλος για τον Αλκοολικό Αστέρα, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχε  και το τρίποντο του Λουκόπουλου δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 20/56 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 15/44 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Remal Madri ο Ναυπλιώτης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Γιάννης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Remal Madri (Κουσιορής): Παπαϊωάννου 8, Πρίφτης 4, Πίτσικος 6, Ναυπλιώτης 18, Κουσιορής 7 (1), Πολύδωρος 8

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Λουκόπουλος 3 (1), Αντωνόπουλος 16 (1), Αργύρης 3 (1), Γιάννης 14, Πρωτόπαπας 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!