11/04/2023
Pourangers BC 24 15 13 20 - 72 -
Draft Fathers 13 14 14 17 - 58 -

Λείπει ο Σούλης, χορεύουν οι Pourangers!

Μπορεί ο πρόεδρος να ήταν στο σπίτι παρέα με τον Covid, ωστόσο οι Pourangers πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, κέρδισαν με 72-58 τους Draft Fathers σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική στο κλειστό του ΣΕΦ και διατηρούν ελπίδες για την τέταρτη θέση, ενώ η παρέα του Σκληράκη τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου της Development League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Pourangers, καθώς με τρία τρίποντα του Μαρκόπουλου, 8 πόντους του Μανωλίτση, 4 του Θάνου Μπούτζη και τρίποντο του Δραγάνη, προηγήθηκαν με 24-13. Ο Βλαχοθανάσης με 6 πόντους, ο Γιαννακός με 4 και ο Λαρεντζάκης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και 4 πόντους του Μαρκόπουλου, 4 του Σπύρου Μπούτζη και τρίποντο του Δραγάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 39-27! Τους Draft Fathers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο τα τρία τρίποντα που πέτυχε ο Λαρεντζάκης και το ένα του Σκληράκη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Μαρκόπουλου, 4 του Θάνου Μπούτζη και 4 του Μανωλίτση, διατήρησαν την διψήφια διαφορά, 52-41! Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Παππά να πλησιάσει τον αντίπαλο, παρά τους 5 πόντους του Σκληράκη, τους 4 του Κανέλλου και τους 4 του Γιαννακού. Σκορ τρίτης περιόδου 52-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Παππούδες" έκαναν πάρτι και με τους Θάνο Μπούτζη, Μαρκόπουλο, Μανωλίτση και Στρατόπουλο να πετούν φωτιές, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 72-58. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σκληράκης, Λαρεντζάκης και Βλαχοθανάσης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 22/40 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 13/39 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Pourangers ο Θάνος Μπούτζης με 23 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 11/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Draft Fathers ο Λαρεντζάκης με 20 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Pourangers (Στρατόπουλος): Μανωλίτσης 14, Στρατόπουλος 2, Μπούτζης Θ. 23, Δραγάνης 6 (2), Μπούτζης Σ. 2, Μαρκόπουλος 25 (5)

Draft Fathers (Παππάς): Σκληράκης 13 (2), Βλαχοθανάσης 11, Ράπτης, Κανέλλος 6, Γιαννακός 8, Λαρεντζάκης 20 (6)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Pourangers!