24/09/2019
Δαλάι Κλάμα 11 16 19 7 - 53 -
Brazzerzz Beachterzz 15 15 10 10 - 50 -

«Λεπτομερειακή» η πρώτη νίκη των Δαλάι Κλάμα!

Απόγευμα Σαββάτου στο Seven της Ανθούσας οι Δαλάι Κλάμα υποδέχθηκαν τους Brazzerzz Beachterzz στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 32ου ομίλου του Basketaki Cup. Σκληρές μονομαχίες, πάθος και έμφαση στην άμυνα ήταν κάποια από τα βασικά χαρακτηριστικά της εν λόγω αναμέτρησης. Το συγκρότημα του Λάζαρου Μπουρελάκου παρουσιάστηκε ανώτερο στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Παναγιώτη Κλούτσο, Γιώργο Τσιάρα αλλά και την ομαδική αμυντική συγκέντρωση έφτασε στο πρώτο του ροζ φύλλο, επικρατώντας με 53-50 μιας ομάδας που αγωνίζεται δύο κατηγορίες υψηλότερα (D2 – Master). Από πλευράς Brazzerzz, η τριπλέτα των Βασίλη Δημητριάδη – Νίκου Τσίτουρα – Ηλία Ζώτου πάλεψε επιθετικά, κάτι όμως που δεν απεδείχθη αρκετό. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο επτάλεπτο στο παρκέ, με αμφότερες τις ομάδες να βρίσκουν λύσεις πολυφωνικά και το σκορ να παραμένει κλειστό. Οι Brazzerzz, στη συνέχεια, έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και με ένα μίνι ξέσπασμα στο τέλος της περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ (11-15). Οι Γιώργος Τσιάρας και Θωμάς Μπέης σκόραραν 4 πόντους έκαστος για τους Δαλάι, ενώ οι Ηλίας Ζώτος (5π. με 1 τρ.) και Βασίλης Δημητριάδης (6π.) είχαν εξίσου θετική εκκίνηση στο ματς. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Η παραγωγικότητα αυξήθηκε εκατέρωθεν, γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι βρήκαν για τα καλά τα πατήματά τους και το θέαμα για όσους παρακολούθησαν το ματς ήταν σαφώς καλύτερο. Το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου έγραψε 16-15, με τους «Πράσινους» να είναι ένα κλικ ανώτεροι και να βρίσκουν σκορ χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες. Στον αντίποδα, οι Brazzerzz έκαναν ό,τι χρειάστηκε για να διατηρήσουν το βραχύ προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Ευτύχισαν να δουν τον Βασίλη Δημητριάδη να παραμένει συνεπής στο επιθετικό κομμάτι, προσθέτοντας ακόμα 4 πόντους στη συλλογή του, αλλά και τον Νίκο Τσίτουρα να εισέρχεται στην εξίσωση των διακριθέντων για τους φιλοξενούμενους. Σκορ ημιχρόνου, 27-30.

Δεύτερο ημίχρονο στο Seven και οι Δαλάι Κλάμα «μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια». Η ομάδα του Μπουρελάκου, υπό τις οδηγίες του ιδίου, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στην άμυνα, αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη τους αντιπάλους (17 σε όλο το ματς). Το πρώτο τρίποντο του νεοαποκτηθέντα playmaker (από το πάνω ράφι) Γιάννη Ντεμελή ανέβασε ψυχολογικά τους Δαλάι. Ο Παναγιώτης Κλούτσος (6π. με 1 τρ.) πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, δίνοντας λύσεις σε κρίσιμα χρονικά σημεία, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η προσφορά των Γιάννη Κρινή (3π.) και Γιώργου Τσιάρα (4π.). Η ομάδα του Ηλία Ζώτου, από την άλλη, πραγματοποίησε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, ενδεχομένως επηρεασμένη και από τις περιορισμένες ανάσες της, μιας και οι Brazzerzz αγωνίστηκαν με μόλις τρεις λύσεις από τον πάγκο, απέναντι στους υπερπλήρεις Δαλάι Κλάμα. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν επαφή με το σκορ, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από το low post παιχνίδι και τις προσωπικές ενέργειες των συνήθων υπόπτων Βασίλη Δημητριάδη (4π.) και Νίκου Τσίτουρα (2π.). Το μομέντουμ ανήκε στους Δαλάι, που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (46-40) και είχαν ακόμα αρκετά ξεκούραστα και ποιοτικά πρόσωπα στον πάγκο. Ωστόσο, οι Brazzerzz εμφανίστηκαν αποφασισμένοι και στα πρώτα λεπτά της κρίσιμης τελευταίας περιόδου έτρεξαν ένα σερί 2-7 για να μειώσουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της. Ο Ηλίας Ζώτος (5π. με 1 τρ.) είχε κομβικό ρόλο σε αυτή τη μίνι ανατροπή, αφού ο έμπειρος guard των φιλοξενούμενων βρήκε τρόπο σύνδεσης με το αντίπαλο καλάθι έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο,  ανεβάζοντας ψυχολογικά την ομάδα του. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Σε αυτές οι Δαλάι ήταν, εκ του αποτελέσματος, εκείνοι που είχαν πιο θετικό πρόσημο, αφού η αμυντική λειτουργία των «πρασίνων» πήρε σχεδόν άριστα (δέχθηκαν μόλις 3 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο). Ο Παναγιώτης Κλούτσος σκόραρε 3 καθοριστικούς πόντους, οι αφανείς ήρωες Θωμάς Μπέης και Παναγιώτης Μαντζιβής, εκτός από την κατάθεση ψυχής στην άμυνα, σκόραραν από δύο πόντους ο καθένας και, κάπως έτσι, οι Δαλάι Κλάμα δίκαια πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη για τη σεζόν 2019-20.

Στο τέλος του αγώνα οι Δαλαί Κλάμα είχαν 14/17 βολές (82,4%), 17/85 εντός πεδιάς (20,0%) και 5/26 τρίποντα (19,2%). Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 13/26 βολές (50,0%), 17/55 εντός πεδιάς (30,9%) και 3/15 τρίποντα (20,0%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μαντζιβής με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα (33,3%). Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε Νίκος Τσίτουρας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 0/1 βολή και 5/14 δίποντα (35,7%). Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος) : Τσιάρας 10, Ντεμελής 4 (1), Κλούτσος 12 (2), Μαντζιβής 6, Σταματόπουλος 4, Μπέης 6, Κρινής 3, Μάγος 3 (1), Γκανασούλης 3 (1), Θεοδωρακόυπουλος, Παπαδημητρίου 2, Νικηταράς.

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος) : Κυριάκος 7 (1), Ζώτος 11 (2), Μανωλάτος 2, Βγενόπουλος Π. 2, Παπασχοινόπουλος 2, Δημηριάδης 15, Βγενόπουλος Α. 1, Τσίτουρας 10.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Δαλάι Κλάμα στην άμυνα, που άλλωστε τους χαρακτηρίζει εδώ και χρόνια.

Τι δεν μας άρεσε : Οι 13 χαμένες βολές των Brazzerzz.