30/06/2024
Most Wanted 19 12 9 26 - 66 -
Χαβαlakers 13 18 20 17 - 68 -

Στις λεπτομέρειες οι Χαβαlakers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Χαβαlakers κέρδισαν τους Most Wanted με 66-68 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 32 της Summer Evolution League, αποκτώντας έτσι ένα πολύ μικρό προβάδισμα πρόκρισης!

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο οι Most Wanted πάτησαν γκάζι στο φινάλε και με 5 πόντους του Αναγνώστη, 5 του Μπούκουρα και τρίποντο του Θεοδώρου, βρέθηκαν στο +6, 19-13. Ο Γκαραβέλλας με 6 πόντους και ο Ρούπας με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Χαβαlakers ήταν καλύτεροι και με τους Ζερβόπουλο - Βλωτιδέλλη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 31-31. Ο Γουναρίδης με 4 πόντους και ο Καραμασιώτης με 3 ηγούνταν της επίθεσης των "Καταζητούμενων" σε εκείνο το διάστημα του αγώνα!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 7 νέους πόντους του Ζερβόπουλου, 4 του Βλωτιδέλλη, άλλους τόσους του Ισχακή και τρίποντο του Ρούπα, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 40-51. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα, με τους Θεοδώρου, Καραμασιώτη και Μπλιθικιώτη να έχουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 40-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τους Χαβαlakers να αντέχουν στην πίεση των αντιπάλων και να επικρατούν με τη ψυχή στο στόμα με 66-68, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βλωτιδέλλη, Ζερβόπουλου, Γκαραβέλλα και Ρούπα. Ο Θεοδώρου μαζί με τον Καραμασιώτη έκαναν ό,τι περνούσε από τα χέρια τους για να γυρίσουν το παιχνίδι οι Most Wanted με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, με τον πρώτο να στέκεται άτυχος στο τελευταίο σουτ των γηπεδούχων.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Χαβαlakers ο Ζερβόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 28 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Θεοδώρου 16 (4), Αναγνώστης 8, Γουναρίδης 9, Καραμασιώτης 14 (3), Κουσάκης 4, Μπλιθικιώτης 5, Μπούκουρας 8 (1), Ντάνασης 2

Χαβαlakers (Βλωτιδέλλης): Γκαραβέλλας 10, Βλωτιδέλλης 17 (1), Ζερβόπουλος 18, Ιωακειμίδης Α., Ιωακειμίδης Γ., Ισχακής 6, Πάσχος 4, Ρούπας 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!