07/04/2024
Most Wanted 11 14 19 17 - 61 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 12 12 22 11 - 57 -

Στις λεπτομέρειες στο +4 οι Most Wanted!

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Most Wanted κατάφεραν να λυγίσουν τον Αρισταίο με 61-57 και πήραν μικρό, αλλά πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στο Final Four της Evolution League!

Αν και στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ, ο Αρισταίος με 5 πόντους του Γκίνη, δίποντο του Τζίγκου και buzzer beater του Μανούρη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 11-12. Ο Παπαδόπουλος κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αναγνώστης σεληνιάστηκε και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντο του Ντάναση, έστειλαν τους Most Wanted στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24! Η τριπλέτα Δούρου, Γκίνη και Δημητράτου κράτησε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο με 4 πόντους έκαστος.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Καραμασιώτη και έμμεσο τρίποντο του Μιχαλόπουλου, η ομάδα του Ελευθεράκη προηγούταν με 33-28 στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Δεμένεγα ήταν ανώτεροι και με τους Δούρο και Γκίνη να πετούν φωτιές με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, προσπέρασε με 44-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους Most Wanted να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με μεγάλα σουτ των Καραμασιώτη, Μπλιθικιώτη και Κουσάκη, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και τη διαφορά των 4 πόντων με 61-57. Για τους Νησιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μανούρης, Δημητράτος και Τζίγκος.

Betsson MVP των Most Wanted ο Μπούκουρας με 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Αρισταίου ο Δούρος με 13 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Μπούκουρας, Αναγνώστης 15, Καραμασιώτης 14 (3), Κουσάκης 3 (1), Μιχαλόπουλος 3, Μπλιθικιώτης 6, Γουναρίδης, Παπαδόπουλος 13, Ντάνασης 3 (1), Πίκουλης 4

Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνης 17 (2), Δημητράτος 12, Δούρος 13 (1), Δρόσος 1, Μανούρης 7 (2), Περδικάρης, Τζίγκος 7 (1), Τούντας, Ψημίτης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για 40 λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι όλα είναι ανοιχτά εν όψει της δεύτερης αναμέτρησης!