24/01/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 14 5 16 25 - 60 -
Miami Heets 11 8 6 27 - 52 -

"Λύγισαν" τον Βασιλόπουλο οι Brooklyn Bets!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Brooklyn Bets, καθώς για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους Miami Heets με 60-52, ακριβώς ίδιο σκορ με τον πρώτο γύρο, χαλώντας το ντεμπούτο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου με την φανέλα των Heets!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Brooklyn Bets, καθώς με 4 πόντους του Αγγελόπουλου, 4 του Ρούσσου και τρίποντο του Πουλόπουλου, προηγήθηκαν με 11-5, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 3, 14-11, με τον Γιαννίρη να σκοράρει 7 πόντους και τον Ριζόγλου 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Βασιλόπουλος έβαλε μπρος τις μηχανές του για τους Miami Heets και με 8 δικούς του πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 19-19. Ο Θεοδωρόπουλος από την περιφέρεια και ο Μπέτσης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παναγιώτου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 5 πόντους του Θεοδωρόπουλου, 4 του Αγρέβη και τρίποντο του Κουρούμαλη, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 35-23. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 35-25, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Βασιλόπουλος, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Κούρκουλος και Ριζόγλου. Σκορ τρίτης περιόδου 35-25!

Με δύο τρίποντα του Πουλόπουλου στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι Brooklyn Bets έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, αφού η διαφορά έφτασε τους 15, 40-25. Κάπου εκεί, όμως, το συγκρότημα του Σάμιου ξύπνησε και με ηγέτη τον Βασιλόπουλο με 11 πόντους, 5 του Πιτούλη και 4 του Κούρκουλου, ισοφάρισε σε 43-43, 4:30 για την λήξη. Στο υπόλοιπο, όμως, του ντέρμπι ο Πουλόπουλος έβαλε ακόμη δύο τρίποντα και μαζί με τους 6 πόντους του Μουχίμογλου, οδήγησαν τους Brooklyn Bets στην τεράστια νίκη με 60-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/20 βολές, 9/26 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 12/29 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Αγρέβης με 7 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Miami Heets ο Βασιλόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 3/3 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 6, Μπέτσης 2, Ρούσσος 4 (1), Μπαμπάτσικος 2, Μουχίμογλου 8, Αγρέβης 7, Πουλόπουλος 17 (5), Θεοδωρόπουλος 10 (2), Σεραφής 1, Κουρούμαλης 4 (1)

Miami Heets (Σάμιος): Ριζόγλου 8, Γιαννίρης 10 (3), Ιωαννίδης 2, Δρίτσας, Ταγματάρχης, Δεντάκης, Πιτούλης 5, Τζουβανάκης, Μαρινάκης, Κούρκουλος 6, Βασιλόπουλος 21 (5)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εικόνα που παρουσίασαν στο δεύτερο μέρος οι Brooklyn Bets, όσο και το ντεμπούτο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου!