30/03/2024
AlsoupoLions 8 15 12 10 - 45 -
Beeranhas 14 9 17 26 - 66 -

Λίγο ακόμα και έγινε η δουλειά για τα Beeranhas!

Τα Beeranhas ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Όσον αφορά την επίθεση, ο Χαϊδάκης ξεκίνησε καλά με 8 πόντους δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 8-14. Τους 8 πόντους των γηπεδούχων σημείωσε Αντωνόπουλος κυρίως με προσπάθειες από μακριά.

Δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε τους AlsoupoLions να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν καλάθια μέσα από συνεργασίες. Ο Αντωνόπουλος για ακόμα μια φορά συνέχισε να κυριαρχεί επιθετικά με 11 πόντους, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι 23-23 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους φιλοξενούμενους κυριάρχησε κάτω από το καλάθι ο Κύρκος κρατώντας τα Beeranhas μέσα στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να διαβάζουν ακόμα καλύτερα τους αντιπάλους τους, καταφέρνοντας να τους περιορίσουν στο επιθετικό κομμάτι. Ο Χαϊδάκης έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα σημειώνοντας άλλους 6 πόντους βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Για τους γηπεδούχους ο Τσιφτσής με 4 πόντους ακολούθησε επιθετικά τον Αντωνόπουλο με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 35-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού τα Beeranhas έδειχναν να έχουν πιο πολλές λύσεις. Με εκπληκτική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με όμορφες συνεργασίες επιθετικά έστειλαν την διαφορά πάνω από τους 20, βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Τελικό σκορ στο Basketaki Arena 45-66, με τους AlsoupoLions να χρειάζονται αλλαγή προσώπου στο δεύτερο παιχνίδι αν θέλουν να ελπίζουν στην άνοδο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ευαγγέλου με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αντωνόπουλος με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Μαρκέτος, Τσιφτσής 4, Αγαπητός, Μαγκώνης 8, Αντωνόπουλος 27, Βενιζέλος 6

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης, Δέτσης, Κουγιεντάκης 3, Χαϊδάκης 23, Μπαλατσούκας 4, Αναγνωστόπουλος 11, Ευαγγέλου 16, Κύρκος 9

Τι μας άρεσε: Το διάβασμα του παιχνιδιού από τους Beeranhas!