01/10/2022
Μίνωες 12 14 12 10 - 48 -
Valhalla Phantoms 7 14 13 19 - 53 -

Λίγο Valhalla, λίγο Phantoms και δένει το γλυκό!

Την πρώτη τους νίκη στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup πήραν χθες το βράδυ οι Valhalla Phantoms, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Μίνωες με 48-53 και διατηρούν κάποιες ελπίδες πρόκρισης στους "64"!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Μίνωες, καθώς με 6 πόντους του Κυριακοπούλου, τρίποντο του Πατίρη και καλάθι του Γκατζιά, προηγήθηκαν με 12-7! Ο Παντελεάκης με 4 πόντους και ο Γεωργακάς με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 24-14, και τελικά με 5 πόντους του Παγώνα και τριποντάκι του Αλεξόπουλου, διατήρησαν το +5, 26-21. Τους Valhalla Phantoms κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γεωργακάς και Σαμπάνης με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Πατίρη, η παρέα του Παπαστάμου βρέθηκε εκ νέου στο +10, 37-27. Για ακόμη μια φορά, όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντες βόμβες του Γεωργακά και 5 πόντους του Παντελεάκη, πλησίασαν στους 4, 38-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Γεωργακά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαναγιώτου (12π) και Κολέγκα (7π), έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 48-53! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση οι Μίνωες, με τους Παγώνα και Κυριακόπουλο να βάζουν από ένα τριποντάκι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 9/38 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/28 βολές, 13/37 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Μινώων ο Κυριακόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 2/4 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Valhalla Phantoms ο Παντελεάκης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 5/9 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 5 (1), Βλάχος, Γκατζιάς 2, Δημόπουλος 3, Κυριακόπουλος 11 (2), Μπαχάς, Παγώνας 10 (1), Παπαστάμος 3, Πατίρης 14 (4)

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Δρόσος, Γεωργακάς 16 (3), Κολέγκας 7, Παντελεάκης 13, Παπαναγιώτου 15 (1), Σαμπάνης 1, Σαρικλάκης, Φιλιππής 1

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών!