18/02/2024
L' Ovelha Negra 12 16 12 21 - 61 -
Bulldogs 25 11 19 21 - 76 -

Λίγοι, αλλά έκαναν την δουλειά!

Ο Δημήτρης ο Απέργης αποτέλεσε το καλύτερο στήριγμα για τον εκπληκτικό στο πρώτο δεκάλεπτο Μίλτο Δημητρακόπουλο, με τους δύο τους να γράφουν το 12-25 και τον Γρηγορόπουλο να είναι σαν τη μύγα μέσα στο... γάλα για τη L' Ovelha, η οποία έψαχνε να βρει τρόπους να απειλήσει. Ο Καραγιαννάκης ήταν σε attack... mode στη δεύτερη περίοδο, με τον ταλαντούχο φόργουορντ να σκοράρει και να μειώνει για τους γηπεδούχους, με τον Δημητρακόπουλο όμως να απαντά για τους "πορτοκαλί", το ημίχρονο έκλεισε στο 28-36.

Οι πρωταγωνιστές δεν άλλαξαν στην τρίτη περιόδου του αγώνα, με τον Απέργη να αποτελεί την πιο σίγουρη λύση των φιλοξενούμενων κάτω από το καλάθι, στην προσπάθειά τους να αντέξουν την πίεση των Καλούδη και Καραγιαννάκη, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 40-55. Ο Λούβαρης ήταν κάτι παραπάνω από καταπληκτικός επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρουσιάστηκαν άκρως σοβαροί σε αυτή την κρίσιμη αναμέτρηση απέναντι στη L' Ovelha Negra και την κέρδισαν με τελικό σκορ 61-76.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος με 34 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/46 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 1/9 βολές, 32 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/39 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

L' Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Βασιλάκης, Γρηγορόπουλος 21, Καλούδης 6, Καραγιαννάκης 25, Κλεφτογιάννης 6, Λυμέρης 3.

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 15, Γεωργόπουλος 4, Δημητρακόπουλος 34, Λαζανάκης 4, Λούβαρης 19.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Δημητρακόπουλου!