14/06/2022
LazerWolves 5 23 21 10 - 54 -
San Andreas 15 20 27 22 - 84 -

Λίγοι, αλλά πολυβόλα!

Το απόγευμα της Κυριακής 12, Ιουνίου στον Κολωνό, η San Andreas αν και εμφανίστηκε με μόλις μία πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο, είχε τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια και επικράτησε άνετα με 54 – 84 απέναντι στους Lazers.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η San Andreas έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και με κύριο εκφραστή τον επιθέσεων τον Χαλκιόπουλο με 9 πόντους και τον Ορέστη με βάζει 4, ξέφυγε με 5-15. Για τους Lazers και τους 5 πόντους πέτυχε ο Βέλλης.

Πολύ ωραίο το θέαμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά εφτά πόντων(28-35). Οι Lazers προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ με τον Σ.Κατσαλή να πυροβολεί από την περιφέρεια με τρία τρίποντα, τον Ασημομύτη να βάζει 8 πόντους και τον Βέλλη ένα τρίποντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η San Andreas με τον Kαμπά να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, τον Χαλκιόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τον Ορέστη 4 πόντους, κρατούσε το υπέρ της σκορ.

Οι Lazers μπήκαν πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με το δίδυμο Ασημομύτη με 7 και Κατσαλή με 5 πόντους αντίστοιχα να τραβάνε το κουπί , μείωσαν ακόμα και στους 4 πόντους. Η ομάδα του Βενέτη όμως δεν έδειξε να αγχώνεται και με την τριάδα Σαλονικίδη-Ορέστη με 8 πόντους και Χαλκιόπουλου με 7 να οδηγούν την επίθεση, διαμόρφωσε το 44-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι και με τον αφηνιασμένο Χαλκιόπουλο να πετυχαίνει ακόμα τρία τρίποντα, τον Ορέστη 5 πόντους και τους Γάδ – Σαλονικίδη από 4, έφτασαν στο τελικό 54 – 84. Για την ομάδα του Αντωνακόπουλου, Ασημομύτης με 6 και Μοσχάκης με 4 πόντους αντίστοιχα έδιναν τις λύσεις στην επίθεση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 31 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Ασημομύτης με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Lazers είχαν 17 / 45 δίποντα, 6 / 29 τρίποντα, 2 / 7 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.