05/11/2019
L' Ovelha Negra 14 6 8 11 - 39 -
Brazzerzz Beachterzz 9 11 19 15 - 54 -

Λίγοι και καλοί οι Brazzerzz!

Την Δευτέρα το βράδυ 4 Νοεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , μπορεί οι Brazzerzz Beachterzz να ήταν πέντε στο πρώτο ημίχρονο και έξι στο δεύτερο, κατάφεραν όμως και επικράτησαν της  L” Ovelha Negra, ξεκινώντας παράλληλα  με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο όμιλο της Development.

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου η L” Ovelha είχε το  προβάδισμα με 6 πόντους του Μαριόλη και δίποντο του Παγκάκη, αλλά οι Brazzerzz με Βγενόπουλο(5), Φ.Δριβάκο και Α. Δριβάκο έκαναν το 8-9. Το τέλος του δεκαλέπτου  βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρίποντο του Χρυσανθόπουλου και καλάθια από Παγκάκη και Μαριόλη 14 – 9.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 4 πόντους του Βγενόπουλου , τρίποντο του Ζώτου και δίποντο του Φ. Δριβάκου , όμως η L” Ovelha με Γρηγορόπουλο, Παγκάκη και Χρυσανθόπουλο έγραψε το 20 – 18. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με  τις δύο ομάδες ισόπαλες, με τον Φ. Δριβάκο να διαμορφώνει το 20 – 20.

Η L”Ovelha βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με Μαριόλη(4), Χρυσανθόπουλο και Παγκάκη , όμως οι Brazzerzz με την προσθήκη του Τσίτουρα(4) στο ματς και τους Φ. Δριβάκο(7), Ζώτο(4), Βγενόπουλο και Α.Δριβάκο να φτάνουν εύκολα προς το αντίπαλο καλάθι πήραν διψήφια διαφορά( 28 – 39).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με Φ. Δριβάκο(4), Τσίτουρα και Ζώτο ανέβασαν κι άλλο την διαφορά, ενώ οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πολύ στο σκοράρισμα, με τους Γρηγορόπουλο, Παγκάκη και τρίποντο του Γενάρη να μειώνουν σε 35 – 48. Στα τρεισήμισι λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε και κάτι δραματικά. Σπάχος, Ζώτος και Βγενόπουλος υπέγραψαν την νίκη των Brazzerzz ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 39 – 54 με καλάθια από Χαραλαμπακόπουλο και Χρυσανθόπουλο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φώτης Δριβάκος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Μαριόλης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά η L” Ovelha είχε 14/52 δίποντα, 2/29 τρίποντα, 5/16 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Οι Brazzerzz είχαν 19/40 δίποντα , 4/22 τρίποντα, 4/8 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

L”Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Μαριόλης 11 (8ρ.), Γενάρης 3, Παγκάκης 10 (11ρ.) , Λυμέρης ( 10 ρ.), Χαραλαμπακόπουλος 2, Χρυσανθόπουλος 9, Γρηγορόπουλος 4 (8ρ.).
Brazzerzz Beachterzz (Α.Δριβάκος): Σπάχος 2, Ζώτος 13 (11ρ.), Βγενόπουλος 13 (6ας.), Φ. Δριβάκος 15 (16ρ.), Α. Δριβάκος 5 (12ρ.), Τσίτουρας 6 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι Brazzerzz με την προσθήκη του Τσίτουρα  στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ δυνατοί κάτω από τα καλάθια.