17/10/2024
Cartel BC 11 17 18 9 - 55 -
Hoston Celtics 7 11 10 17 - 45 -

Λίγοι και καλοί οι Cartel!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι Cartel κατάφεραν να προηγηθούν με 11-7, χάρη στις προσπάθειες του Αποστολίδη, ο οποίος καθοδηγούσε άριστα την ομάδα του. Οι Hoston Celtics, με τον Αργυρό να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, ενώ και τα δύο σύνολα έκαναν αρκετά λάθη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε σημαντική βελτίωση στην απόδοση των Cartel, που ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-18 υπέρ των Cartel, με τον Μπιτζιόπουλο να ξεχωρίζει με εντυπωσιακές κινήσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Hoston Celtics συνέχισαν να παλεύουν με τον Γκουτζαμάνη να προσφέρει λύσεις, αλλά τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας τους δεν τους επέτρεπαν να πλησιάσουν στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Cartel μπήκαν αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το παιχνίδι. Η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο, με το σκορ να φτάνει στο 46-28. Ο Αποστολίδης συνέχισε να είναι πρωταγωνιστής, διανέμοντας το παιχνίδι και δημιουργώντας ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του, ενώ ο Μπιτζιόπουλος συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Hoston Celtics έδειχναν να χάνουν την αυτοπεποίθησή τους, με τον Αργυρό να παλεύει μόνος του σε πολλές περιπτώσεις.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Hoston Celtics έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στον αγώνα. Με τους Γκουτζαμάνη και Αργυρό να οδηγούν την αντεπίθεση, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους, κλείνοντας το παιχνίδι με σκορ 55-45. Παρά την αντεπίθεση, οι Cartel διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα.

Novibet MVP του αγώνα είναι ο Θεόδωρος Αποστολίδης ο οποίος έκανε ένα εντυπωσιακό Double Double έχοντας 29 πόντους και 26 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Hoston είναι ο Βασίλης Γκουτζαμάνης που πέτυχε και αυτός Double Double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Cartel BC: Χορόζογλου 3 (1) , Ζωγράφος 7 (1) , Γεωργιάδης 8 , Αποστολίδης 29 (3) , Μηδιάτης , Μπιτζιόπουλος 8

Hoston Celtics: Καλλασίδης 7 (1) , Γεωργίου 3 (1) , Ντουνούσης , Δώγος 9 (1) , Γκουτζαμάνης 12 , Τσινάρης , Αργυρός 12 (2) , Βεργίδης 2 , Παπαδόπουλος