29/12/2022
Ερυθρός Σταυρός 3 15 16 25 - 59 -
Greek Freaks 19 18 19 11 - 67 -

Λίγοι και καλοί οι Greek Freaks!

Δεύτερο συνεχόμενο και τέταρτο συνολικά ροζ φύλλο αγώνα για τους Greek Freaks στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τον Ερυθρό Σταυρό με 59-67 στο Περιστέρι και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τον Χαλούδη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι πετυχαίνοντας 13 πόντους, οι Greek Freaks έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 3-19. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Κουτουζής από την περιφέρεια.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Μπαμπάλη, 4 του Καρατζή, 4 του Χαλούδη και τρίποντο του Σκλαβενίτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 18-37. Ο Κουτουζής με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση του Ερυθρού Σταυρού σε εκείνο το σημείο, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Γιώργος Κεραμιδάς.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 10 νέους πόντους του Χαλούδη, 4 του Καρατζή και τρίποντο του Υφαντόπουλου, έφτασαν στο +27, 29-56. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Δασκάλου ήταν να μειώσει στους 22, 34-56, με τον Μιχάλακα να πετυχαίνει 8 πόντους και τους Κολοβό - Κουτουζή να έχουν από ένα τρίποντο έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα "Φρικιά" να επικρατούν με 59-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χαλούδ, Τσαμπαρλή και Σκλαβενίτη. Για τον Ερυθρό Σταυρό στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτουζής, Μιχάλακας και Γιάννης Κεραμιδά, καταφέρνοντας να μαζέψουν έτσι την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 14/39 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/17 βολές, 20/39 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Ερυθρού Σταυρού ο Κουτουζής με 28 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 1/6 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Greek Freaks ο Χαλούδης με 32 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 11/15 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Πάντζαλης, Γαϊτάνης 2, Κεραμιδάς Γιώργος, Κεραμιδάς Γιάννης 2, Κολοβός 3 (1), Κουτουζής 28 (7), Μιχάλακας 18, Ξυπόλυτος 6, Παπαδόπουλος, Λαγός

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Χαλούδης 32 (2), Σκλαβενίτης 6 (2), Καρατζής 10, Μπαμπάλης 9 (1), Προκάκης, Τσαμπαρλής 7, Υφαντόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!