06/06/2022
Mandra Heat 20 16 19 13 - 68 -
Ellinoroston Celtics 12 15 7 12 - 46 -

Λίγοι και καλοί οι Heats!

Την τρίτη νίκη της στον έβδομο όμιλο της Development 2 League πανηγυρίζει η Μάνδρα, αφού επικράτησε με 68-46 των Ellinoroston Celtics στα Άνω Λιόσια.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους τέμπο. Η Μάνδρα, ήταν αρκετά καλύτερη και προηγήθηκε με 8 πόντους, 20-12 με το τέλος της περιόδου, με τους «Μπίτζι» και Ελευθεριάδη να βάζουν από 6 πόντους. Για τους «πράσινους», 7 έβαλε ο Γιώργος Κοσκίνας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους «κόκκινους» να διατηρούν το προβάδισμα με σχετική άνεση. Η Μάνδρα, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-27, αφού ο «σεσημασμένος» Λευτέρης Ελευθεριάδης έβαλε ακόμα 4 πόντους. Για τους Celtics, 5 σημείωσε ο Χατζηγιάννης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η περιφέρεια της Μάνδρας συνέχισε να «πυροβολεί» ασταμάτητα. Συνοδοιπόρος ήταν και ο Μανίσαλης, που μάζευε όλα τα «σκουπίδια». Οι «κόκκινοι» ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη με το τέλος της περιόδου, αφού προηγήθηκαν με 21 πόντους διαφορά, 55-34. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, πάλευαν οι Κοσκίνας και Χατζηγιάννης.