26/05/2023
Blue Rose 11 18 18 16 - 63 -
The Jokers 9 17 11 21 - 58 -

Λίγοι και... καλό το Blue Rose!

Παρά το γεγονός ότι κατέβηκαν με μια πεντάδα στον αγώνα, η παρέα του Blue Rose κυριάρχησε και επικράτησε των Jokers με το τελικό 63-58!

Το μικρό ροστερ του Blue Rose δεν... επέτρεπε στους γηπεδούχους να ανοίξουν τον ρυθμό, με τον Παναγιώτη τον Μαυροειδάκο να ξεχωρίζει για άλλο ένα παιχνίδι στο ξεκίνημα, τον Ρούση με τον Πανόπουλο να απαντούν για Jokers και το πρώτο δεκάλεπτο να παραμένει αναγνωριστικό και να κλείνει στο 11-9, έπειτα από τρίποντο του Ανδρέα Μαυροειδάκου!

Όμορφα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με τρίποντα από Μαυροειδάκο Π, Πανόπουλο και Αγγελάκη, με το παιχνίδι να αλλάζει μορφή, να γίνεται πιο ενεργητικό και... ενδιαφέρον! Το Blue Rose έμεινε μπροστά στην ανάπαυλα, καθώς βρήκε λύσεις με τρίποντο του Πάτερου πριν τη λήξη, με σκορ 29-26.

Το καλύτερό τους πρόσωπο μέχρι εκείνη τη στιγμή έδειξαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι, με Παναγιώτη, Ανδρέα Μαυροειδάκο και Πάτερο να πετάνε... φωτιές, τους Jokers να προσπαθούν με Ρούση να απαντήσουν και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 47-37 για Blue Rose.

Αρκετή η ένταση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τον "Μπίδη" να είναι άψογος οργανωτικά έφτασαν στην επικράτηση, με το τελικό σκορ να είναι το 63-58, σε ένα παιχνίδι με πολύ μπάσκετ!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μαυροειδάκος με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, μία ασίστ και 5 λάθη. Από Jokers ξεχώρισε ο Γιάννης Πανόπουλος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και μια ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/25 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 18/25 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/35 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 4/7 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Γιαννακής 10, Μαυροειδάκος Α. 14 (11 ριμπ.), Μαυροειδάκος Π. 23 (17 ριμπ.), Πάτερος 7, Χαραλαμπίδης 9 (10 ασ.).

Jokers (Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 12, Απτόσογλου, Κωστελέτος 4, Μενουδάκος, Πανόπουλος 17, Ρούσης 18, Τζιτζογλάκης 2, Φιλιππάκος, Φραγκογιάννης 3, Καραγιαννίδης 2.

Τί μας άρεσε : Η ποιότητα του Παναγιώτη Μαυροειδάκου!