23/11/2021
Γκουρούδες 21 18 16 19 - 74 -
Ιπ-πότες 19 15 10 6 - 50 -

Λίγοι οι μεν, λίγοι οι δε, νικητές οι Γκουρούδες!

Το έξι στα έξι έκαναν στον τέταρτο όμιλο της Master League οι Γκουρούδες, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Ιππότες με 74-50 στο κλειστό του Κολωνού, με τις δύο αγωνίζονται με 6 παίχτες η καθεμία.

Απολαυστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να τα βάζουν όλα και τους Γκουρούδες να προηγούνται με 21-19, μετά από 8 πόντους του Ντίνου Αχή, 6 του Παύλου Αχή και 5 του Οικονόμου. Ο Κουρούμαλης με δύο τρίποντα, οι Κεκεμπάνος – Μαυρογιαννάκης με 5 πόντους έκαστος και ο Χρόνης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 39-34, έπειτα από 8 πόντους του Μελάγιες, 5 του Παύλου Αχή και τρίποντο του Μπαλαούρα. Τους Ιππότες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Χουσέα, οι 4 του Κεκεμπάνου και το τρίποντο του Κουρούμαλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γκουρούδες πάτησαν γκάζι και με 8 νέους πόντους του Παύλου Αχή, 5 του Ντίνου Αχή και τρίποντο του Οικονόμου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 51-34. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 11, 55-44, με τους Κουρούμαλη και Χρόνη να ευστοχούν έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 55-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έτσι με 6 πόντους του Παύλου Αχή, 6 του Μελάγιες και τρίποντο του Σουρλάγκα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 74-50. Για την παρέα του Νταλαμπίρα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Χρόνης με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/7 βολές, 19/42 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 8/33 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Κορυφαίος των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 25 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές, 8/14 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τους Ιππότες ο Κουρούμαλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/5 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Γκουρούδες (Αργυράκης): Οικονόμου 10 (2), Μελάγιες 16 (2), Αχής Ν. 17 (3), Σουρλάγκας 3 (1), Αχής Π. 25 (1), Μπαλαούρας 3 (1)

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Κουρούμαλης 12 (4), Κεκεμπάνος 12 (1), Χουσέας 8 (1), Ανυφαντής 2, Μαυρογιαννάκης 5 (1), Χρόνης 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες και τα 20 τρίποντα που μπήκαν!