06/05/2023
Λύκοι 13 7 15 18 - 53 -
Φιορετσίνα 12 18 11 11 - 52 -

Λύκοι Λύκοι είστε εδώ!

Με μεγάλη προσπάθεια στο τέλος και με το μέταλλο της... νίκης να έχει μπει για τα καλά στο DNA της παρέας του Άρη Σάββα, οι Λύκοι επιβλήθηκαν της Φιορετσίνα με τελικό σκορ 53-52!

Το τρίποντο του Αθανασόπουλου και ένα σουτ μέσης απόστασης από τον Παπαγιάννη έβαλαν μπροστά την "Τσίνα", μέχρι ο Ιατρού και ο νεοεισελθόντας Ζουρνατσίδης σκοράρουν για να φέρουν το παιχνίδι σχεδόν στα... ίσα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-12 και να μας προετοιμάζει για το πόσο όμορφο θα είναι το παιχνίδι ατη συνέχεια, έστω και αν το σκορ έμεινε χαμηλά.

Και οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν με τον τρόπο τους να κυριαρχήσουν αλλά η μία... εξουδετέρωνε την άλλη! Η ενέργεια του Χαραλαμπίδη από τη μία και η εκτελεστική δεινότητα του Μακρίδη από την άλλη ξεχώρισαν στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-30 και να βρίσκει μπροστά την Φιορετσίνα!

Τα δύο μεγάλα ατού των δύο ομάδων, ο Ιατρού από Λύκους και ο Μαλακός από Φιορετσίνα πήραν πολλές ευθύνες τόσο στον οργανωτικό όσο στον εκτελεστικό τομέα, με τις δύο ομάδες να παλεύουν και τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα που με τόσο κόπο έχτισαν στο πρώτο μέρος, με σκορ 35-41.

Οι Λύκοι με σωστές επιλογές, το γύρισαν, το πάλεψαν μέχρι τέλους και είναι αυτοί οι οποίοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του ΣΕΦ, με το σκορ να κλείνει στο 53-52! Η Φιορετσίνα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν εκεί για να το γυρίσει ξανά αλλά δεν τα κατάφερε και προχωράει για τη νίκη στα επόμενα παιχνίδια!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Ιατρού με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη. Από Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Ιάκωβος Χαρικιόπουλος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/46 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 14/24 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/41 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κοψίματα και 10 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 5 Κούβελας 8, Δρόσος 3, Ιατρού 16, Καχριμάνης 2, Χαραλαμπίδης, Ζουρνατσίδης 19.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρίδης 12 (10 ριμπ.), Αθανασόπουλος 7, Σιώλος 7, Μαγκούτης, Στασινόπουλος 2, Λεωνάκης 4, Παπαγιάννης 4, Μητσόπουλος, Χαρικιόπουλος 11, Μαλακός 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!