18/10/2023
Limoges 18 17 13 16 - 64 -
Kourkoutes BC 8 15 12 18 - 53 -

Limoges για μεγάλα πράγματα!

Σπουδαία αναμέτρηση στο κλειστό του Κάρβουνου ανάμεσα σε Limoges και Kourkoutes BC για τον τρίτο όμιλο της Master league, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 64-53, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ!

Δυναμικό ξεκίνημα για τη Limoges στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σαφέστατο προβάδισμα από την αρχή, χάρις το εκρηκτικό ξεκίνημα του Παπαδοπούλου, που είχε 12 πόντους με ένα τρίποντο. Ο Λαδιάς σκόραρε 4 πόντους για τους φιλοξενούμενους, γράφοντας 18-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ισορρόπησαν κάπως τα πράγματα οι Kourkoutes στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον εκπληκτικό Νακόπουλο να μαζεύει σχεδόν ότι ριμπάουντ υπήρχε στο παιχνίδι και να σκοράρει και 9 πόντους. Οι δύο βόμβες τριών πόντων του Σουλελέ δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 35-23.

Ίσα και όμοια τα πράγματα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να μην χάνουν την διαφορά που είχα χτίσει μέχρις στιγμής και να βρίσκονται στην θέση του οδηγού και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου. Δαβιλάς με 6 και Τριντογιάννης με 5 πόντους, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Kourkoutes έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με τα δυο τρίποντα του Βεϊσάκη κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στους πέντε πόντους, δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν όμως την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ 64-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαδόπουλος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νακόπουλος με 15 πόντους, 23 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Η Limoges είχε 7/10 βολές, 18/32 δίποντα και 7/36 τρίποντα. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκανε 6 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι Kourkoutes από την άλλη είχαν 3/7 βολες, 19/49 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

Limoges (Αντωνόπουλος) : Αντωνόπουλος 3 (1), Αντωνόπουλος 2, Δαβιλάς 12, Κωσταντόπουλος 8, Μπολόσης 3 (1), Παπαδόπουλος 16 (1), Σουλελές 9 (3), Σταμάτης 2, Τριαντογιάννης 9 (3).

Kourkoutes BC (Λαδιάς): Αρτινός 6, Βεϊσάκης 11 (3), βυνιός 5, Καρούμπαλης, Λαδιάς 11 (1), Νακόπουλος 15 (23ρ.), Νικητάκης 3, Σκεύης 2.

Τι μας άρεσε: Το ωραίο κλίμα των δύο ομάδων!