06/10/2021
Πι Stoli α 10 17 19 17 - 63 -
Valhalla Phantoms 6 9 8 21 - 44 -

Λιόλιος, ο πιστολέρο!

Το βράδυ της Τρίτης 5, Οκτωβρίου τα Πιστόλια με τον Γιώργο Λιόλιο πολυβολητή, έκαναν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον θεσμό του κυπέλλου, επικρατώντας σχετικά εύκολα με 63-44 της Valhalla.

Η Valhalla πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με Δρόσο, Γεωργακά και Τρισκογιάννη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, για να αντιδράσουν τα Πιστόλια και με δικό τους 10-0 από Χ.Παπαδιονυσίου, Λιόλιο, Ντάσκαρη και Τζαβάρα, να γράψουν το 10-6.

Ο Λιόλιος πήρε απ’ το χεράκι τα Πιστόλια στην δεύτερη περίοδο και με 13 πόντους άνοιγε την διαφορά για τους γηπεδούχους, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γεωργακά και δίποντα από Δρόσο και Τρισκογιάννη (27-15).

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Λιόλιο, Λαδά και Τζαβάρα ανέβασαν το σκορ στο 36 – 17. Η Valhalla βρήκε λύσεις στην επίθεση με 4 του Γεωργακά και δίποντα από Μακρή και Ντάσιο, για να χτυπήσουν πάλι τα Πιστόλια από μακριά με Λαδά και Τζαβάρα (46 – 23).

Ο Μακρής με 12 πόντους ,έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο και προσπαθούσε να μειώσει το σκορ για την φιλοξενούμενη ομάδα , αλλά τα Πιστόλια κρατούσαν εύκολα την υπέρ τους διαφορά. Λιόλιος(4), Τζαβάρας(6) και Χ.Παπαδιονυσίου ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση , ενώ από ένα καλάθι για την Valhalla , πέτυχαν οι Ντάσιος, Ζαμπάρας, Κολέγκας και Μαργέτης. Το τελικό 63 – 44 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Λιόλιος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μακρής με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Πιstoliα είχαν 12 / 33 δίποντα, 9 / 35 τρίποντα, 12 / 15 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Valhalla είχε 19 / 54 δίποντα, 1 / 16 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Πιstoliα(Λιόλιος): Ντάσκαρης 4(15ρ.) Γιαννουλάκης 2, Λιόλιος 23 (7ρ.), Τζαβάρας 20(8ρ.), Χ.Παπαδιονυσίου 6 (6ρ.), Δ. Παπαδιονυσίου, Λαδάς 8.

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσος 6, Τρισκογιάννης 4, Γεωργακάς 7, Ντάσιος 6, Κολέγκας 2(6ρ.)Ζαμπάρας 2 (6ρ.), Μαργέτης 3, Μακρής 14(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Γιώργου Λιόλιου!